Professor Eva Smith får Mariannes håndtaske

16. september 2012 kl. 11:05
PRIS: Det Radikale Venstres Marianne-pris går i år til juraprofessor Eva Smith for arbejdet for borgernes og statens retssikkerhed.
| Flere

"Uanset magthavernes position vækker modtageren af Marianne-prisen altid magthavernes respekt – men nok også irritation med meget jævne mellemrum."

Sådan indledte den radikale partileder Margrethe Vestager sin tale, da hun ved Det Radikale Venstres landsmøde overrakte Marianne-prisen - en forsølvet håndtaske - til årets modtager: Juraprofessor Eva Smith.

Men det er en irritation, der er velkommen hos De Radikale. 

”Du har gennem mange år med en selvfølgelighed, som en forpligtelse, kæmpet for, at retsstatens grundlæggende principper og borgenes retssikkerhed ikke trædes under fode,” siger Margrethe Vestager.

Hun motiverede også valget af Eva Smith med professorens kamp for udsatte unge, deltagelsen i debatten om kameraovervågning og for at være et forbillede og inspiration for mange.

På Eva og Mariannes gravsten står...
Eva Smith er taknemmelig for prisen, som bliver uddelt hvert andet år til en person, som "har gjort en uegennyttig indsats for folkestyret". Prisen er opkaldt efter partiets nestor Marianne Jelved, og der er en ting, som Eva Smith har tilfælles med den radikale politiker. 

"På begge vores gravstene kunne der stå, 'hun troede, alting ragede hende'," siger Eva Smith.

Margrethe Vestager pointerede dog, at De Radikale ikke nødvendigvis er enige med den person, som modtager Marianne-prisen. Således var det Uffe Ellemann-Jensen (V), der modtog Marianne-Prisen sidste gang.

"Han er skarp, han er en flab, han er grov - men han er også sjov og alvorlig. Og det er grundene til, at vi savner dig, Uffe," sagde Margrethe Vestager i 2009, da Venstre-politikeren modtog prisen.

Prisen blev overrakt under De Radikales landsmøde søndag 16. september i Nyborg. 

LÆS NYESTE ARTIKLER:
LÆS OGSÅ:
Nyeste artikler med Marianne Jelved:
Sort pil 23/2/2013: Friis Bach skifter kreds
Sort pil 30/1/2013: Radikalt koryfæ revser skolereform
Nyeste artikler med Margrethe Vestager:
Sort pil 6/5/2013: KL’s "nebengesjæft" bekymrer V
Sort pil 29/4/2013: Regioner og kommuner skal tale bedre sammen
Nyeste artikler med Uffe Ellemann-Jensen:
Sort pil 20/12/2012: 20. december: Jakob Ellemann-Jensen
Sort pil 10/12/2012: Julesamtale med Esben Lunde Larsen
KORT NYT:
NAVNENYT:
Lotte Hansen / BT 22. maj
Elisabet Svane / Fyens.dk 21. maj
Sort pil Læs mere
Berlingske
Berlingske 22. maj
Ekstra Bladet
Ekstra Bladet 22. maj
Politiken Sort pil Læs mere
Søren Espersen (DF) 22. maj
Rune Kristensen (K) 22. maj
Sort pil Læs mere
MODTAG ET DAGLIGT NYHEDSBREV FRA ALTINGET.DK