21. september 2012 kl. 16.25
SF-formandsvalg: Astrid Krags stillerliste
Det bliver Anette Vilhelmsen og Astrid Krag, der kommer til at duellere om formandsposten i SF. Se her Astrid Krags stillerliste.
Christian Juhl Mølgaard
NavneredaktørAnette Vilhelmsen og Astrid Krag har fredag indgivet deres opstilling herunder en liste med 100 stillere til SF's partikontor.
Det er nu op til SF's medlemmer at vælge, hvem der skal bestride posten. Kandidaterne indleder søndag en møderække rundt i landets storkredse. I alt bliver der 10 møder, hvor SF's medlemmer får mulighed for at stille kandidaterne spørgsmål.
Afstemningen afsluttes 12. oktober kl. 12 (brevstemmer skal være modtaget senest 11. oktober kl. 11)
Optællingen afsluttes 13. oktober, hvor resultatet af valget offentliggøres på et konvent i København.
Jane Findahl, Fredericia, Medl. KLs bestyrelse, fmd. KLs Børne- og Kulturudvalg
Brian Dybro, Odense, Viceborgmester, Odense Byråd
Ida Auken, Valby, MF, Miljøminister
Karl H. Bonhøft, Aalborg, Tidl. MF
Bente Nielsen, Silkeborg, Gr.fmd Region Midtjylland, 1. næstformand Regionsrådet
Thomas Medom, Aarhus Midt, Medl. Aarhus Byråd, politisk ordfører, fung. Rådmand
Tina Boel, Roskilde, Medl. Roskilde Byråd, Regionsrådet Region Sjælland
Karsten Hønge, Odense, Fmd. SF Syddanmark, fmd. Fagligt Landsudvalg, tidl. MF.
Emilie Turunen, Bispebjerg, MEP, medl. Lands Ledelsen
Karsten Filsø, Holstebro, Gr.fmd. Holstebro Byrådsgruppe
Ghita Østenby, Faxe, Medl. Faxe byråd, medl. Uddannelsesudv. og Økonomiudv.
Anders Wolf Andresen, Hvidovre, Medl. Hvidovre byråd, udv.formand
Jane Alrø Sørensen, Sundby, Tidl. medl. HB og FU
Jesper Petersen, Vesterbro, MF, Politisk ordfører, medl. Landsledelsen
Dorthe Lautsen, Aarhus Vest, Medl. Aarhus byråd, Rådmand
Jesper Lyders Andersen, Nørrebro, Fmd. SF Nørrebro
Signe Munk, Viborg, Medl. Viborg Byråd, medl. af Landsledelsen
Tonni Hansen, Langeland, Medl. af Landsledelsen, fmd. 3F Sydfyn og LO Sydfyn
Mette Truesen, Roskilde, Medl. Roskilde Byråd, fmd. Skole- og Børneudvalget
Bo Finsen, Furesø, Fmd. SF Furesø, Storkredsfmd. Nordsjælland
Mina Bernardini, SF-City, Best.medl SF City, distriktssekr. SFU KBH, medl. SFU FU
Paw Amdissen, Horsens, Medl. Horsens Byråd, udv.fmd.
Pia Olsen Dyhr, Brønshøj, MF, Handels- og Investeringsminister
Leon Rix Iversen, Aarhus Vest, Fællesformand, SF Aarhus
Else Marie Klærke, Frederikssund, Fmd. SF Frederikssund
David Gibson, Gladsaxe, Næstformand, 3F, Den Offentlige Gruppe
Ninna Thomsen, Nørrebro, Sundheds- og Omsorgsborgmester Kbh. Kommune
Niels Ulsing, Hvidovre, 1. viceborgmester Hvidovre Byråd
Stina Willumsen, Odense, Rådmand Odense Kommune
Thomas D. Sølvsten, Skive, fmd. SF Skive, medl. kredsbestyrelse Vest
Vera Esmann Bonde, Haderslev-Vojens, Fmd. SF Haderslev-Vojens
Steen Gade, Sundby, Medl. af Folketinget
Bente Borg Donkin, Helsingør, Medl. Helsingør Byråd, FT-kanidat
Peter Kjøller, Amager, Fmd. SF Amager
Marianne Roth, Faaborg-Midtfyn, 3F Sydfyn
Tommy Dinesen, Kalundborg, Tidl. borgmester i Kalundborg, tidl. MF SF
Signe Hagel Andersen, Amager, Best.medl. og FU-medl. SF København, medl. af FLU
Egon Nykjær, Herning, Afd.fmd. Dansk Metal Herning
Ann Søndergaard Pedersen, Randers, Faglig sekretær BUPL Østjylland, medl. BUPLs HB
Thor Möger Pedersen, Vanløse, Skatteminister
Lykke Debois, Faaborg-Midtfyn, Fhv. fynsk amts- og regionsmedlem
Christian Plank, Lejre, Fmd. SF Lejre og gr.fmd. Lejre Kommunalbestyrelse
Sisse Marie Welling, Nørrebro, Medl. af Borgerrepræsentationen, budgetordførerHans Okholm Silkeborg gr.fmd Silkeborg Byråd, medl. af KLs Teknik- og Miljøudv.
Nynne Printz, Langeland, fmd. SF Langeland
Kasper Fuhr Christensen, Randers, Medl. af Randers Byråd, gr.fmd
Margrete Auken, Valby, Medlem af Europaparlamentet
Niels Erik Ramhøj, Odense, Fmd. Storkreds Fyn, FU-medl. SF Syddanmark
Dorte E. Nielsen, Sorø, Fmd. SF Sorø
Andreas Albertsen, Aarhus, Nord Medl. af Landsledelsen, medl. Aarhus Byråd
Julie Herdal Molbech, Frederiksberg, Gr.fmd. Region Hovedstaden
Jacob Hvidhjelm, Roskilde, Fmd. SF Roskilde, FT-kandidat
Nanna Westerby, Vanløse, Medl af Landsledelsen, tidl. MF og Fmd. SF Vanløse
Ole Sohn, Rødovre, Vækst- og erhvervsminister
Charlotte Wieth-Klitgaard, Rudersdal, tidl. Medlem af Borgerrepræsentationen
John Bondebjerg, Svendborg, Forhandlingssekretær 3F
Mette Lyshøj, Amager, Medl. Fagligt Kontaktråd, ansat i 3F forbundet
Jan Ravn Christensen, Aarhus Midt, Medl. Aarhus byråd, gr.fmd.
Jette Vangslev, Kolding, Fmd. SF Kolding
Simon Ørbæk, Bispebjerg, Best.medl. SF Bispebjerg
Camilla Burgwald, Nørrebro, Tidl. Medl. Borgerrepræsentationen København
Simon Tøgern, Nørrebro, Formand for HK/Privat
Karen Lottrup, Hillerød
Jørn Rye Rasmussen, Silkeborg, Fmd. for SF Silkeborg, medl. Silkeborg byråd.
Marianne Thomsen, Fredricia, Medl. Fredericia Byråd
Brian Pedersen, Frederikshavn, Dansk Metal i Sæby, medl. af Frederikshavns byråd
Sidsel Homann, Aarhus Vest, Medl. Fællesbest. Aarhus Vest, tidl. medl HB og LL.
Søren Gytz Olesen, Viborg, Gr.fmd. Viborg Byråd, fmd B&U-udv., FT-kandidat
Lise Müller, Gentofte, Medl. Region Hovedstaden
Kasper Bjerring Jensen, Ishøj, Medlem af Landsledelsen
Naja Kjær Poulsen, Silkeborg, Medlem Silkeborg Kommunalbestyrelse
Peter Thiele, Nørrebro, Politisk ordfører SF Københavns Borgerrepræsentation
Laila Lauridsen, Aarhus Nord, Formand SF Aarhus Nord
Morten Høybye Frederiksen, Hvidovre, Formand SF Hvidovre
Helle Hansen, Langeland, Medl. Langeland byråd, fmd. uddannlse, social og kulturudv.
Flemming Overgaard, Fredericia, Gr.fmd. Transportgruppen 3F Fredricia
Grethe Olsen, Frederikssund, Medl. Frederikssund Byråd, udvalgsfmd.
Vagn Kjær-Hansen, Brøndby, Medl. af Brøndby Byråd, fmd. Teknik- og Miljøudv.
Trine Marie Sloth Ebbesen, Kolding, Medl. Kolding Byråd
Lars Lyngsdal, Aarhus Syd, Fmd. Østjyllands Storkreds
Nanna Bonde Ottosen, Tønder, Distriktssekretær SFU Sønderjylland
Niels Borre, Ishøj, Medl. Ishøj Byråd, medl. KL's repræsentantskab
Nuka Hove, Aarhus Øst, Bestyrelsesmedl. SF Aarhus Øst
Jens Johansen, Vesterbro, Tidl. Skole - og kulturborgmester i København
Lotte Thiim Bertelsen, Valby, Tidl.BR-medlem i Borgerrepræsentationen KBH
Jens Anton Tingstrøm Klinken, Østerbro, Fmd. SF Østerbro
Kirstine Pedersen, Aarhus Midt, Fmd. SF Aarhus Midt
Kristian Klitgaard Nielsen, Aalborg
Lea Herdal, Allerød, Byrådsmedl. Allerød og medl. af KKR Hovdstaden.
Stig Herold Nielsen, Faxe, Fmd. SF Faxe
Louise Bromann, Aarhus Midt
Christian Vedersø Østergaard, Nørrebro, Medl. SFU FU
Elin Sonne, Silkeborg, Medl. Silkeborg Byråd og Soialudv.fmd.
Jacob Isøe Klærke, Aarhus Midt, Medl. Region Midtjylland, fmd. Energi- og Miljøudv.
Elna Petersen, Haderslev-Vojens, Best.medl. SF Haderslev-Vojens
August Vigen Smolarz, Silkeborg, Best.medl SF Silkeborg, distriktsekr. SFU
Louise Zabel, Hørsholm-Fredensborg, Best.medl. SF Hørsholm-Fredensborg
Peter Borup Sørensen, Vejle, Medl. af Vejle Byråd og fmd. for Seniorudvalget
Alice Mølbæk, Randers, Fmd. SF-Randers
Thorkild Krejberg, Ballerup, fhv. formand SF Ballerup
Politik har aldrig været vigtigere