udskriftsbanner
Print UdskrivKommentar (0)
| Flere
Radikale vælgere flygter fra partiet
7. september 2009 kl. 8:16
FLUGT: Hvis der var valg i morgen, ville kun 42 pct. af det seneste valgs radikale vælgere igen sætte krydset ved liste B. Det viser ny undersøgelse.

Seks ud af ti vælgere, der stemte på De Radikale ved det seneste folketingsvalg, har vendt blikket bort fra partiet.

Det er SF og S, der står for henholdsvis 32 og 26 procent af stemmetyveriet fra De Radikale, mens kun 14 procent af de frafaldne vælgere er vandret til V, K eller DF. Resten er i tvivl.

Det viser en analyse foretaget for Ugebrevet A4.

"Siden sidste valg har det været et kæmpe problem, at en så stor del af gruppens medlemmer er på vej til efterløn og pensionering, og at en anden del er grundlæggende uenige i Vestagers kurs. Det betyder, at der er meget få tilbage, som kan trække læsset," vurderer forhenværende leder af De Konservative, politisk kommentator Hans Engell. 

Ove Dall, chefredaktøren for den radikale avis, Skive Folkeblad, mener, at grobunden for en ny radikal storhedstid ligger i en politisk profil nærmere midten af dansk politik og helst med et tydeligt social-liberalt varemærke:

"Der har været en venstredrejning af partiet og en meget stærk fokusering på udlændingepolitikken. Mange vælgere har ikke længere opfattelsen af, at de radikale er et bredt favnende midterparti. Jeg tror ikke, man har været stærk nok til at formidle det, jeg vil kalde 'social-liberal classic'," siger han til Ugebrevet A4.

Læs og skriv kommentar (0)

2. september 2010:
2. september 2010 kl. 8:00:
3. september 2010 kl. 16:00:
5. september 2010 kl. 12:00:
6. september 2010 kl. 11:00:
Sort pil Se flere
Fødselsdage
Valgforsker og lektor ved Institut for økonomi, politik og forvaltning, Aalborg Universitet
Johannes Andersen
60 år den 4. september (født Midskov)
Uddannelse: Cand.mag. i samfundsfag og Nordisk sprog og litteratur
Hjemmeside
 Læs Altingets artikler med Johannes Andersen
Folketingsmedlem (SF)
Hanne Agersnap
50 år den 5. september (født København)
Uddannelse: Cand.scient. i kulturgeografi (Kbh. Uni. 1990)
 Læs Altingets artikler med Hanne Agersnap
Dagens citat: Venstres Ungdom raser over skatteminister
Troels Lund Poulsen skal huske på, at han er skatteminister i en borgerlig regering og ikke i en socialdemokratisk. Jeg er sikker på, at Troels Lund Poulsen vågner op fra sit politiske "black out" og indser, at skatten selvfølgelig skal være lavere.

Jakob Engel-Schmidt
Folketingskandidat i Lyngby (V) landsformand for Venstres Ungdom
PilBT
Analyser fra Altinget.dk
Altinget | Christiansborg Låst
af Erik Holstein
ANALYSE: Lene Espersen vil få en chance for at rette den konservative skude en smule op, før Løkke trykker på valgknappen. Thornings skattesag er en joker, men den kan næppe fremprovokere et lynvalg.
Altinget | Christiansborg Låst
af Erik Holstein
ANALYSE: Den alvorlige virkning af Thornings skattesag skærper kravene til SF, der skal fastholde frafaldne S-vælgere på venstre side af midten. Derfor er vreden over sidste weekends interne kritik af SF-ledelsen større end normalt.
Altinget | Christiansborg Låst
af Rasmus Jønsson
ANALYSE: Krisepotentialet for danske politikere har ændret sig markant, og Lene Espersen og Helle Thornings krisehåndtering viser, at politikere ikke arbejder seriøst med disciplinen krisekommunikation.
Nyt fra partierne
2. september - Socialdemokraterne
Hykleriske smagsdommere
2. september - Konservative
Skatten skal ned
2. september - Socialdemokraterne
Rejsehold for drikkevand
Nyt fra ministerierne
2. september - Forsvarsministeriet
Ny fungerende direktør i Beredskabsstyrelsen
2. september - Statsministeriet
Pressemøde den 31. august 2010
2. september - Skatteministeriet
Forslag til lov om ændring af skattekontrolloven
2. september - Undervisningsministeriet
Mange har en leder i maven
Nyt fra ungdomspartierne
Følg Altinget.dk på
Altinget.dk på Facebook Altinget.dk på Twitter Altinget.dk RSS feed Altinget.dk iGoogle Altinget.dks nyhedsbreve
TV fra Folketinget & Europa-Parlamentet
Du skal have installeret Flash for at se denne video.
Programoversigt

Her kan du se programrækken "Europas Udfordringer", der sætter fokus på aktuelle EU-temaer

EU stafet
Dagbog fra EU: Kirsten Holm Svendsen
DAGBOG: Dansk landbrug og fødevarer kæmper dagligt med at få danske synspunkter til at præge lovgivningen i EU. Erhvervspolitisk chef for Agridan, Kirsten Holm Svendsen, skriver det tredje indlæg i Altinget | EUs dagbog.
2. september - Jarl Cordua:
2. september - Peter Mogensen:
1. september - Niels Krause-Kjær:
1. september - Peter Mogensen:
1. september - Jarl Cordua:
Sort pil Se flere
Boganmeldelser
Thomas Thurah: ANKER JØRGENSEN - MIN VERDEN FORTALT I BILLEDER
Anker Jørgensen fortæller alt for sporadiske glimt fra sin historie i ord og billeder i ny erindringsbog. Den vil både være personlig og politisk, men bliver ingen af delene.
Karen Jespersen & Ralf Pittelkow: ISLAMS MAGT
Stærk bog fra Jespersen og Pittelkow om de europæiske landes opsplitning i parallelsamfund. Bogen udmærker sig især med snesevis af konkrete eksempler på konsekvenserne.
Erik Albæk, m.fl.: KUNSTEN AT HOLDE BALANCEN
Tre akademikeres forsøg på at afvise bias i politisk journalistik på DR og TV 2 hører hjemme i teoriernes verden. Bogen omhandler kun et lille afsnit af sendefladen og tager ikke højde for de nye politiske modsætninger.
2. september - Ekstra Bladet:
2. september - B.T.:
2. september - Jyllands-Posten:
2. september - Politiken:
2. september - Berlingske Tidende:
Sort pil Se flere
2. september - Poul Høi:
2. september - Peter Nedergaard:
2. september - Mikael Jalving:
2. september - Klimadebat:
2. september - Morten Garly Andersen:
Sort pil Se flere
2. september - Morten Dreyer (DF):
2. september - Ellen Trane Nørby (V):
2. september - Karen Ellemann (V):
2. september - Benny Engelbrecht (S):
2. september - Flemming Damgaard Larsen (V):
Sort pil Se flere
Altinget.dk - Mest om politik Altinget | Arbejdsmarked Altinget | Byg & Bo Altinget | Christiansborg Altinget | Energi & Klima Altinget | EU Altinget | Forskning & Innovation
Altinget | Fødevarer Altinget | Miljø Altinget | Skat Altinget | Social & Integration Altinget | Sundhed Altinget | Transport Altinget | Uddannelse
Redaktionen: Altinget.dk, Christiansborg, 1240 København K, tlf. 33 37 58 80, red@altinget.dk
Abonnement: Altinget.dk, Frederiksholmskanal 20, 1. sal, 1220 København K, tlf. 33 34 35 40, adm@altinget.dk


Altinget.dk supporterer ikke længere IE 6.

For at få den bedst mulige oplevelse med at bruge websider, anbefales det at du opgraderer til nyeste version af Internet Explorer. Alternativt kan du installere en alternativ browser, fx Mozilla Firefox. Hvis du bruger en arbejds-pc, bør du kontakte den it-ansvarlige.

Læs mere om hvorfor det er en dårlig idé at bruge Internet Explorer 6

Luk