PRESSEMEDDELELSE FRA Dansk Folkeparti

DF: Stop ulandsbistanden til Uganda

31. oktober 2012 kl. 9:38

Christiansborg, onsdag den 31. oktober/KBE

PRESSEMEDDELELSE

DF: Stop ulandsbistanden til Uganda

Dansk Folkepartis ordfører for udviklingsbistand, Hans Kristian Skibby, reagerer med dyb undren over, at den danske udviklingsminister, Christian Friis Bach (R), insisterer på at fortsætte overførslen af midler til Uganda, når landet beviseligt overfører pengene til private konti og i øvrigt har et betændt forhold til homoseksualitet, som landet helt ufatteligt har forbudt ved lov. Dansk Folkeparti vil derfor straks have ulandsbistanden til Uganda stoppet.

- Det er decideret mærkværdigt, at den danske regering insisterer på at fortsætte med at give ulandsbistand til Uganda i en situation, hvor Sverige, Storbritannien og Irland indstiller deres bistand som følge af den svindel, der er begået med blandt andet danske midler. Jeg vil derfor straks rette henvendelse til udviklingsminister, Christian Friis Bach, for at udbede mig en forklaring på, hvorfor Danmark ikke indstiller ulandsbistanden til Uganda i det mindste indtil, vi er helt sikre på, at den går til de tiltænkte modtagere, siger Hans Kristian Skibby.

Dette indhold er leveret automatisk via RSS uden ansvar for Altinget.dk.
KORT NYT:
NAVNENYT:
Lotte Hansen / BT 24. maj
Sort pil Læs mere
Peter Brüchmann 24. maj
Anne Sophia Hermansen 24. maj
Mikael Jalving 24. maj
Sort pil Læs mere
Flemming Damgaard Larsen (V) 24. maj
Morten Dreyer (DF) 23. maj
Sort pil Læs mere
MODTAG ET DAGLIGT NYHEDSBREV FRA ALTINGET.DK
Det vil være en fatal fejl, hvis centrum-venstre i Sverige begår samme fejl som her og for sent får øjnene op for, at indvandringen også indebærer udfordringer for et velfærdssamfund, som både må diskuteres åbent og konfronteres politisk.
Kristian Madsen
Kristian Madsen
Lederskribent, Politiken