dannebrog
(Foto: Colourbox)

Her taler politikerne grundlovsdag (2013)

OVERBLIK: Se her, hvor det onsdag 5. juni landet rundt er muligt at møde politikere ved forskellige grundlovsarrangementer.
| Flere

Med forbehold for ændringer.
Listen bliver løbende opdateret.

SOCIALDEMOKRATERNE

Helle Thorning-Schmidt
14:00 Allingåbro, Djursland: Julielund, Nordkystvejen 29, 8961 Allingåbro
Arrangør: Socialdemokraterne i Djurskredsen
16:00 Grejs Nørregade 23, Grejs, 7100 Vejle
Arrangør: Grejs byfest
18:15 Ollerup, Gymnastikhøjskolen i Ollerup, Svendborgvej 3, Ollerup, 5762 Vester Skerninge
Arrangør: Ollerup Efterskole, Ollerup Friskole, Gymnastikhøjskolen i Ollerup, Den fri Lærerskole sammen med Avisklubben (Fyns Amts Avis)

Mogens Lykketoft
12:00 Svend Aukens Plads, hjørnet ved Ørestad Boulevard/Artillerivej/Njalsgade
Arrangør: HK Hovedstaden

Bjarne Corydon:
Kl. 15.25 Esbjerg, Esbjerg Bypark

Mette Frederiksen:
Kl. 11 Jørlunde, Metalskolen i Jørlunde
Kl. 12.30 Frederiksberg, 5. juni-pladsen, Frederiksberg

Christine Antorini:
Kl. 14 København, HC Ørstedsparken, København

Nicolai Wammen:
Kl. 10.30 Arden, Madum Søvej 31, Akselterp, Arden
Kl. 14 Thisted, Christiansgave, Tingstrupvej 19 i Thisted

Morten Bødskov:
Kl. 12.30 Rødovre, Rødovregård, Kirkesvinget 1, Rødovre
Kl. 14 Herlev, Gammelgaard, Gl. Klausdalsbrovej 436, Herlev

Mette Gjerskov:
Kl. 14 Roskilde, Palæhaven, Stændertorvet i Roskilde
Kl. 16.15 Allerød, Allerød Bibliotek, Skovensvej 4

Henrik Dam Kristensen:
Kl. 14 Horsens, Sønderbro Kirke i HorsensMAJA PANDURO
Kl. 10 Randers, Tronholmen, 3F Randers
Kl. 14-16 Randers, S-grundlovsdag i Maja Panduros baghave, Mariagervej 41, gennem porten

Nick Hækkerup:
Kl. 12.15 Vallensbæk, Højrupgård, Højrupgårdsvej 1, Vallensbæk landsby
Kl. 14.45 Odense, Næsby Sognegård, Bogensevej 92, Odense N

Rasmus Horn Langhoff:
Kl. 14 Odsherred, Rørvigscenteret, Odsherred

Ane Halsboe-Jørgensen:
Kl. 14 Fjerritslev, Anlægget i Fjerritslev

Jesper Petersen:
Kl. 13 Aarø, Sportspladsen ved forsamlingshuset på Aarø
Kl. 15.30 Vejle, Skyttehushaven i Vejle

Jacob Bjerregaard:
Kl. 14.30, Fredericia, Fredericia Bymuseums Gårdhave

Simon Kollerup:
Kl. 14 Thisted, Christiansgave i Thisted

Jeppe Kofoed:
Kl. 14 Bornholm, Bolsterbjerg på Bornholm

Sophie Hæstorp Andersen:
Kl. 12.20 Brøndbyøster, Kulturhuset Kilden, Brøndbyøster
Kl. 13 Vallensbæk, Højrupgård, Vallensbæk landsby
Kl. 14 Rødovre, Rødovregård, Rødovre

Magnus Heunicke:
Kl. 13.10 Næstved, Kranøen, Rådmandshaven 20, Næstved

Pernille Rosenkrantz-Theil:
Kl. 14.15 Hvidovre, Risbjerggård, Hvidovre

Leif Lahn Jensen:
Kl. 13.30 Allingåbro, Julielund, Nordkystvej 29, Allingåbro

Emilie Turunen:
Kl. 11.45 Frederiksberg, Femte Juni pladsen på Frederiksberg
Kl. 14 Næstved, Kranøen, Næstved,

Christel Schaldemose:
kl. 14.25 Esbjerg, Esbjerg Bypark 

Torben Hansen:
Kl. 10 Randers, Tronholmen 9, 3F Randers
Kl. 14 Gjerlev, Hald Præstegård, Haldvej, 8983 Gjerlev J

RADIKALE

Margrethe Vestager:
Kl. 13:30: Grundlovstale i Tambours Have.
Hele arrangementet foregår kl. 13:00- 15:00.
Adresse: Bredmosevej 21, Varde
Kl.20:00-20:30: Grundlovsarrangement ved Hovedstadens Radikale Venstre.
Adresse: Kronprinsessegade 20, København K

Marianne Jelved:
Kl. 16:15: Grundlovstale i Rasmus Prehns have.
Adresse: Peder Pårs Vej 10, Aalborg.

Martin Lidegaard:
Kl. 11:15: Grundlovsarrangement i Parken til Birkerød Gl. Præstegård
Adresse: Stationsvej 32, Birkerød
Kl. 13:30-16:00: Grundlovstale i Fritidscentret Hedehusene
Adresse: Hovedgaden 371 A, 2640 Hedehusene
Tema: Vedvarende energi, klima og økologi.
Kl.19.30: Grundlovsarrangement ved Hovedstadens Radikale Venstre.
Adresse: Kronprinsessegade 20, København K

Manu Sareen:
Kl. 12:05-12:25: Tale hos Café Kram ved Diakonissestiftelsen
Adresse: Peter Bangs Vej 1, Indgang G, 2000 Frederiksberg
Kl. 14:00-14:30: Grundlovstale til offentligt møde arrangeret af Høng Gymnasium og HF
Kl.16:00-16:30 Grundlovstale til Midtsjællands Efterskoles
Adresse: Tolstrupvej 29, 4330 Hvalsø
Kl. 17:00: Grundlovstale til Ballerup og Glostrups radikale kommuneforening (Skovlunde Bypark ved Friluftsscenen).
Adresse: Bybjergvej 1, 2740 Skovlunde
Kl.19.30: Grundlovsarrangement ved Hovedstadens Radikale Venstre.
Adresse: Kronprinsessegade 20, København K

Morten Østergaard:
Kl. 14.00: Grundlovsarrangement på Egmont Højskole
Adresse: Villavej 25, 8300 Odder
Grundlovstale på Strandbaren i Århus ved Aarhus Radikale Vælgerforening (ukendt tidspunkt)
Hele arrangementet foregår kl. 16:00 -17:30
Adresse: Bassin 7, Pier 4, Aarhus Havn

Christian Friis Bach:
Grundlovstale på Mariager Museum.
Hele arrangementet foregår kl. 14:00-16:00
Adresse: Kirkegade 4 A, 9550 Mariager

Andreas Steenberg:
Kl. 8:30 - 14:00. Grundlovsmøde ved Radikale Venstre i Herning
Adresse: Præstbjerg Naturcenter, Klejnstrupvej 2, 7550 Sørvad
Kl. 17:00 - 20: Grundlovsarrangement ved Skiveegnens Radikale, Traktørstedet ved Spøttrup Borg.

Camilla Hersom:
Grundlovstale i Kongens Have i Odense (ukendt tidspunkt)
Hele arrangementet foregår kl. 15:00-17:30.
Adresse: Østre Stationsvej 18, 5000 Odense C
Kl. 14:00-16:00 Grundlovsmøde Middelfart. Grinmermosehus
Adresse: Kongebrovej 68, Middelfart

Jeppe Mikkelsen:
Grundlovstale på Strandbaren i Århus ved Aarhus Radikale Vælgerforening (ukendt tidspunkt)
Hele arrangementet foregår kl. 16:00 -17:30
Adresse: Bassin 7, Pier 4, Aarhus Havn
Liv Holm Andersen:
Grundlovstale på Strandbaren i Århus ved Aarhus Radikale Vælgerforening (ukendt tidspunkt)
Hele arrangementet foregår kl. 16:00 -17:30
Adresse: Bassin 7, Pier 4, Aarhus Havn

Lone Loklindt:
Kl. 14:30:Grundlovstale ved bunkeren på Madvigs Allé
Hele arrangementet foregår kl. 13:30 - 15:00
Adresse: Madvigs Allé 7, 2000 Frederiksberg

Lotte Rod:
Kl. 13:45 Grundlovstale på Fredericia Bymuseum
Hele arrangementet foregår kl. 12:30-15:00.
Adresse: Jernbanegade 10, 7000 Fredericia

Marlene Borst Hansen:
Kl. 14:35-14:45: Grundlovstale ved Radikale Venstre i Kolding.
Hele arrangementet foregår kl. 14:00-16:30.
Tema: Frihed, Fællesskab og Folkeinstitutioner

Nadeem Farooq:
Kl. 13:00-16:00: Grundlovsarrangement i Fritidscentret Hedehusene
Adresse: Hovedgaden 371 A, 2640 Hedehusene

Rasmus Helveg Petersen:
Kl. 11.00: Grundlovsarrangement på Osted Fri - og Efterskole.
Adresse: Assenløsevej 1, 4320 Lejre
Kl. 14.00 Grundlovsarrangement på Vallekilde Højskole.
Adresse: Højskolevej 9, 4534 Hørve

Sofie Carsten Nielsen:
Kl. 10.20-10.35: Grundlovstale på Metalskolen Jørlunde.
Adresse: Slagslundevej 13, Slangerup
Kl. 14:00-17:00: Grundlovsarrangement i Bernstorffsparken ved Det Svenske Hus
Adresse: Jægersborg Allé 095, Gentofte

Uffe Elbæk:
Ingen arrangementer

Zenia Stampe:
Kl. 11.00: Grundlovstale ved Radikale Venstre i Helsingør.
Hele arrangementet foregår kl. 11-14.
Adresse: Edens Have. Skindersøvej 31, 3140 Ålsgårde

KONSERVATIVE

Lars Barfoed:
Kl. 10.40 - Jørlunde, Metalskolen. Adresse: Slagslundevej 13, 3550 Slangerup
Kl. 12.35 - Frederiksberg, Restaurant Granen (bag KB Hallen). Adresse: Peter Bangs Vej 147
Kl. 15.00 - Slagelse, Nytorv. Adresse: Nytorv, 4200 Slagelse

Benedikte Kiær:
Kl. 11.00 Helsingør vælgerforening, Hammermøllen, 3150, Hellebæk
Kl. 15.00 Konservative i Hørsholm, Jagt- og Skovbrugsmuseet, Folehavevej 15, 2970 Hørsholm

Brian Mikkelsen:
Kl. 11.30 Holbæk og Odsherred vælgerforeninger, Hotel Højbysø, Ellingebjergvej 1, 4573 Højby
Kl. 13.00 Kirke Saaby, Lejre
Kl. 14.45 Kalundborg Vælgerforening, Lynggårdsstien 3, 4400 Kalundborg

Mike Legarth:

Kl. 14.00 Konservative og Venstre i Kolding Kommune, Skamlingsbanken
Kl. 12.30 Fredericia vælgerforening, Madsby Legepark, ved scenen.
Kl. 16.00 Vælger Tønder og Esbjerg vælgerforeninger, Kolvig, Ribe
Kl. 18.00 Rødding højskole, Flors Alle 1, 6630 Rødding

Per Stig Møller:
Kl. 14.00 Hillerød vælgerforening, Krogvej 11, 3320 Skævinge
Kl. 15.00 - Allerød, Vestrehus, Mørkebakkevej 1, 3450 Allerød

Tom Behnke:
Kl. 13.00 Skive vælgerforening, Estvad-Lejren, Flyndersøvej 33, 7800 Skive

Vivi Kier:
Kl. 12.00 H. C. Andersen Haven, 5000 Odense C.

SF

Pernille Vigsø Bagge
"På Bjerget" i Ertebølle kl. 15.00

Steen Gade
Grundlovsdag i Løgumkloster Refugium kl. 10:00-11:30.
Løgumkloster Refugium, Refugievej 1 i Løgumkloster 
Grundlovsdag i SF Sorø: "SF griller grundloven" og det sker i en stor dejlig landbohave på den økologiske Langagergård, som ligger på Merløsevej 14, ved Stenlille fra kl. 17.00

Jonas Dahl
Deltager i SF Århus Øst's arrangement, men holder ikke tale

Annette Vilhelmsen
Terndruplund, begynder kl. 15.30

Peter Vestermann
Helsingør 12.45
Skovbrynet Skole v. Værebro kl. 15.30 ca.

Pia Olsen Dyhr
Metalskolen Jørlunde, Slagslundevej 13, 3550 Slangerup kl. 11:20-11:35
SF Helsingør: Tale på Nyrup Naturcenter: Kongevejen 270, 3060 Espergærde 12.20-13.20

Holger K. Nielsen
Vissenbjerg gamle krohave kl. 13.30-16.30

LIBERAL ALLIANCE

Anders Samuelsen:
Kl. 13.50 Næsseslottet, Dronninggårds Allé 136, 2840 Holte

Simon Emil Ammitzbøll
Kl. 15.50 Borgerhuset, Dallundvej 20, 5471 Søndersø

Merete Riisager
Kl. 14.10 Borgerhuset, Dallundvej 20, 5471 Søndersø

Thyra Frank
Kl. 15.00 Vive Præstegårdshave, 9560 Hadsund
Kl. 16.30 Bytorvet Trekanten, Mou, 9280 Storvorde 

Leif Mikkelsen
Kl. 15.00 "De Små Fisk", Julsøvej, Sejs, 8600 Silkeborg 

Mette Bock
Kl. 10.00 Flensborgvej 135, Rødebæk, 6360 Tinglev
Kl. 15.00 Ølholm Bypark, Ølholm Bygade, 7160 Tørring
Kl. 18.00 Rødding Højskole

Villum Christensen
Kl. 12.30 Greve Museum, Bækgårdsvej 9, 2670 Greve
Kl. 16.00 Anlægget, Parkvej, 4200 Slagelse 

DANSK FOLKEPARTI

Grundlovsmøde på Lykkesholm Slot
Talere: Partiformand MF Kristian Thulesen Dahl, MF Pia Kjærsgaard
Tidspunkt: 14.00
Adresse: Lykkesholm 20, 5853 Ørbæk

Grundlovsmøde i Thisted, Vilsund
Taler: MEP Morten Messerschmidt
Tidspunkt: kl. 12.30
Adresse: Hyttefadet, Skyumvej 31, Vildsund, 7700 Thisted

Grundlovsmøde i Viborg, Marsvinlund

Talere: MF Alex Ahrendtsen, MF Dennis Flydtkjær, MEP Morten Messerschmidt, Fhv. MF Jesper Langballe
Tidspunkt: 14.00
Adresse: Marsvinlund, Marsvinlundvej 10, 8620 Kjellerup

Grundlovsfest, Terndruplund
Talere: MEP Morten Messerschmidt m.fl.
Tidspunkt: kl. 15.00
Adresse:

Grundlovsmøde ved Slagelse, Skjoldenæsholm
Talere: Næstformand MF Søren Espersen, MF Karin Nødgaard
Tidspunkt: 11.00
Adresse: Kudskehuset, Skjoldenæsvej 106, 4174 Jystrup

Grundlovsmøde i Aalborg, Skalborg Kro
Talere: MF Morten Marinus, Regionsrådsmedlem Rikke Karlsson m.fl.
Tidspunkt: kl. 13.00
Adresse: Hobrovej 515, 9200 Aalborg SV

Grundlovsmøde i Esbjerg, Marbækgård
Talere: Gruppeformand MF Peter Skaarup & MF Jørn Dohrmann
Tidspunkt: kl. 13.00
Adresse: Marbækgårdsvej 1, 6710 Esbjerg V

Grundlovsmøde, Billund-Varde
Talere: Gruppeformand MF Peter Skaarup & MF Marie Krarup
Tidspunkt: kl. 12.00-16.00
Adresse: Vrøgum Ballonpark, Baunhøjvej 20, 6480 Oksbøl

Grundlovsmøde på Bornholm, Nordskovens Camping
Taler: MF Liselott Blixt
Tidspunkt: kl. 15.00
Adresse: Antoinettevej 2, 3700 Rønne

Grundlovsmøde, Aarhus

Taler: MEP Morten Messerschmidt
Tidspunkt: kl. 18.00
Adresse: Harlev Mølle, Harlev Møllevej 7, 8462 Harlev

VENSTRE

Venstres formand Lars Løkke Rasmussen
Broksø Gods, Broksøvej 60, 4160 Herlufmagle kl. 10.35
Hertadalen, Slangealleen 1, 4320 Lejre kl. 16.00

Venstres næstformand og gruppeformand Kristian Jensen
Faaborg-Midtfyn, Ålegården, Sallingelunde 12, Sallinge, 5750 Ringe kl. 11.00
Frøbjerg Bavnehøj, Frøbjergvej 100, 5560 Aarup kl. 13.05
Palsgaard Slot, Palsgaardvej 10, 7130 Juelsminde kl. 15.30
Rødding Højskole, Flors Alle 1, 6630 Rødding kl. 18.00

Venstres Politisk ordfører Ellen Trane Nørby
Als Veteranklub, ved Historiecenter Dybbøl Banke, Dybbøl Banke 16, 6400 Sønderborg kl. 12.30
Venstre i Sønderborg, Rønhave, Hestehave 20, 6400 Sønderborg kl.13.30
Venstre i Middelfart-kredsen, Indslev Bryggeri, Store Landevej 13, 5580 Nr. Åby kl. 16.30
Venstre i Vejen, Egebjerg Landevej 14, Krogager, 7200 Grindsted kl. 19.30

Kim Andersen
Ejer Bavnehøj, Bavnehøjvej 3, Ejer, 8660 Skanderborg kl. 14.30

Anne-Mette Winther Christiansen
Venstre Syddjurs, Kalø Slotsruin på græs-engen ved Kalø Slotskro, Molsvej 31, 8410 Rønde kl. 13.45 Grænseforeningen for Randers & Omegn, Sct. Clemens Kirke, Parkboulevarden 15, 8900 Randers kl. 15.15

Thomas Danielsen
Sognehuset, Holstebro Kirke, Kirkestræde 9A, 7500 Holstebro kl. 14.30

Louise Schack Elholm
Vænget, Søgade 17A, 4180 Sorø kl. 11.15
Adamshøj, Adamshøjvej 37, 4100 Ringsted kl. 14.15

Karen Ellemann
Vallensbæk Havn, Havnecaféen, 2665 Vallensbæk Strand kl. 17.00

Jakob Ellemann-Jensen
Venstre i Skibet, Højenvej 136, 7100 Vejle kl. 12.00
Ulriksholm Slot, Ulriksholmvej 96, 5300 Kerteminde kl. 15.00

Martin Geertsen
Edelgave Gods, Edelgavevej 22, 2765 Smørumovre kl. 14.00
Højgård, Bagsværd Hovedgade 274, 2880 Bagsværd kl. 17.00

Jane Heitmann
Frøbjerg Bavnehøj, Frøberg Bavnehøj, 5560 Aarup kl. 13.00

Preben Bang Henriksen
Fanny & Hans Stochholm, Grindstedvej 43, Uggerhalne, 9310 Vodskov kl.10.00

Birthe Rønn Hornbech
Astrup Præstegård, Østergårdsvej 223, 8355 Solbjerg kl. 14.00

Henrik Høegh
Næsgård Efterskole, Bringserevej 2, 4850 Stubbekøbing kl. 13.30
Knuthenlund Gods, Knuthenlundvej 7B, 4592 Stokkemarke kl. 16.45

Bertel Haarder
Greve Museum, Bækgårdsvej 9, 2670 Greve kl. 11.30
Mosegaarden Værløse, Skovgårds Alle 37, 3500 Værløse kl. 13.00
Osted Valgmenighed i Lejre, Langetoften 1, Osted, 4320 Lejre kl. 15.00

Jacob Jensen
Vallekilde Højskole, Højskolevej 9, 4534 Hørve kl. 14.00

Michael Aastrup Jensen
Hvidsten Kro, Mariagervej 450, Hvidsten, 8981 Spentrup kl. 14.30

Jan E. Jørgensen
Diakonissestiftelsen, Peter Bangs Vej 1, Bygning 5, 1. sal, 2000 Frederiksberg kl. 11.00

Flemming Damgaard Larsen
Vejlegaard, Frederiksborgvej 447, 4000 Roskilde kl. 13.00

Esben Lunde Larsen
Venstre i Ikast-Brande, Ejstrupvej 9, Isenvad, 7430 Ikast kl. 14.00
Ejer Bavnehøj, Bavnehøjvej 3, Ejer, 8660 Skanderborg kl. 15.30

Lars Chr. Lilleholt
Indslev Bryggeri, Store Landevej 13, 5580 Nr. Åby kl. 15.00

Kristian Pihl Lorentzen
Sjørring Volde, Vorupørvej 62, 7700 Thisted kl. 14.30
Hanne og Esben Toft, Ullerupmark 21, 7900 Nykøbing Mors kl. 19.00

Sophie Løhde
Længen, ved siden af Karlebo Kirke, Hesselrødvej 2, 2980 Kokkedal kl. 10.00
Edelgave Gods, Edelgavevej 22, 2765 Smørumovre kl. 15.15

Anni Matthiesen
Kjærgaard Landbrugsskole, Kjærgaardsvej 31, 6740 Bramming kl. 14.00
Venstre i Vejen, Egebjerg Landevej 14, Krogager, 7200 Grindsted (med Ellen Trane Nørby og regionsformand Carl Holst) kl. 19.30

Tina Nedergaard
Herregården Bratskov, Fredensdal 8, 9460 Brovst kl. 15.25

Karsten Nonbo
Broksø Gods, Broksøvej 60, 4160 Herlufmagle (med Lars Løkke Rasmussen) kl. 10.00 Katrinedal Gods, Vandværksbakken 2, 4780 Stege kl. 16.00

Torsten Schack Pedersen
Sjørring Vold, Vorupørvej 60, 7700 Thisted kl. 14.45
Hanne og Esben Toft, Ullerupmark 21, 7900 Nykøbing Mors kl. 19.00

Søren Pind
Juulskov Slot, Juulskovvej, 5853 Ørbæk, kl. 11.00
Rohden Gods, Rohdenvej 4, 7140 Stouby kl. 13.00
Hvidsted Kro, Mariagervej 450, 8981 Spentrup kl. 15.00
Gammelrøj Herregård, Østerskovvej 15, 6000 Kolding kl. 18.00

Mads Rørvig
Silkeborg Museum, Hovedgårdsvej 7, 8600 Silkeborg kl. 11.45

Hans Chr. Schmidt
Akademihaven ved "Vænget", Søgade 17 A, 4180 Sorø kl. 12.00
Urnehoved Tingsted, Hærvejen, 6360 Tinglev kl. 14.45
Gram Slotspark, Slotsvej 50, 6510 Gram kl. 17.00

Inger Støjberg
Højslev-Dommerby Menighedsråd, Overmarksvej 10, 7840 Højslev kl. 14.00
Skive Anlæg, Havnevej, 7800 Skive kl. 15.15

Fatma Øktem
Lyngbygaard Gods, Lyngbygaard Vej 25, 8220 Brabrand kl. 13.00

MEP Jens Rohde
Dannerhøj Festplads, Dannerhøj Festplads, 9330 Dronninglund kl. 11.30

MEP Morten Løkkegaard
Lyngbygaard Gods, Lyngbygaard Vej 25, 8220 Brabrand kl. 13.00
Kalø Slotskro, Molsvej 31, 8410 Rønde kl. 14.30
Lykkesholm Herregård, Ballevej 30, 8570 Tulstrup kl. 15.30.

Partisekretær Claus S. Richter
Vejlegård, Frederiksborgsvej 447, 4000 Roskilde (gården ligger ud mod fjorden) kl. 15.10.

ENHEDSLISTEN

Pernille Skipper, retsordfører og næstformand for folketingsgruppen
Grundlovstale: Bornholm, Holkadalen i Gudhjem, 14.00-16.00. Arr. Enhedslisten og Folkebevægelsen mod EU

Christian Juhl, udenrigsordfører og arbejdsmarkedsordfører
Grundlovstale: København, Gammeltorv, 13:30-17:00. Arr. Folkebevægelsen mod EU

Rosa Lund, børne- og undervisningsordfører
Grundlovstale: Nørrebro/København, Blågårds Plads, 14.00-17.00. Arr. SAND - de hjemløses landsorganisation

Stine Brix, it- og sundhedsordfører
Grundlovstale: Fredensborg, Folkets Park. 14:00 til 17:00. Arr. Enhedslisten Fredensborg

Johanne Schmidt-Nielsen, politisk ordfører
Debat: Rødding Højskole. Deltager i debatarrangement mellem 18.00 - 20.15. Arr. Rødding Højskole og Ræson

FOLKEBEVÆGELSEN MOD EU

Grundlovsdag i Løgumkloster, 10:00-11:30. Blandt oplægsholderne er Helge Rørtoft-Madsen fra Folkeafstemningskommiteen og Sten Gade fra Nyt Europa.
Sted: Løgumkloster Refugium, Refugievej 1 i Løgumkloster 

Grundlovsdag i Esbjerg, 13:00-17:00. Blandt talerne er talsperson for Folkebevægelsen Jørgen Grøn og formand for FOA Århus Kirsten Normann Andersen.
Sted: Strandbyparken (hj. Sjællandsgade/ Nygårdsvej) i Esbjerg

Grundlovsdag i Århus, 13:00-17:00. Taler af bl.a. formand for Dansk Metal Aarhus Finn Anderse og Benjamin Bilde Boelsmand fra Folkebevægelsen mod EU.
Sted: Ferdinandspladsen i Riis Skov 

Grundlovsdag ved Borbjerg Mølle, 13:30-17:00. Talere: MEP Søren Søndergaard fra Folkebevægelsen og Helge Rørtoft-Madsen fra Folkeafstemningskomiteen.
Sted: Borbjerg Møllevej 3 ved Holstebro

Grundlovsdag i København, 13:30-17:00. Blandt talerne er Rina Ronja Kari (talsperson for Folkebevægelsen mod EU), Poul Gerhard Kristiansen (politisk ordfører for Retsforbundet), Christian Juhl (MF for Enhedslisten), Lave K. Broch (talspeson for Radikalt EU-kritisk Netværk) og Karina Rohr Sørensen.
Sted: Gammeltorv i København 

Grundovsdag i Hillerød, 14:00-17:00. Taler af bl.a. talsperson for Folkebevægelsen Rina Ronja Kari.
Sted: 3F, Milnersvej 41 D i Hillerød

Grundlovsdag i Aalborg, 14:00-17:00. Hovedtaler: Dennis Kristensen, forbundsformand i FOA.
Sted: Gl. Skole på Limfjordsøen Egholm 

Grundlovsdag på Bornholm, 14:00-16:00. Talere: Medlem af Folkebevægelsens forretningsudvalg Niels Eriksen og MF Pernille Skipper (EL).
Sted: Holkadalen i Gudhjem 

Grundlovsdag i Odense, 15:00-17:00. Talere: Ole Bjerg, pengesociolog ved CBS, Line Barfoed, tidl. retsordfører (EL), Gunvor Auken, socialrådgiver og Søren Søndergaard, MEP (Folkebevægelsen).
Sted: Amfiscenen ved Brandts Klædefabrik i Brandts Passage i Odense

Grundlovsdag i Allingåbro, 15:30-17:00. Talsperson for Folkebevægelsen mod EU, Sven Skovmand, taler ved Vivild Valgmenigheds grundlovsarrangement.
Sted: Søndermarksvej 43, Vivild, 8961 Allingåbro

MODTAG ET DAGLIGT NYHEDSBREV FRA ALTINGET.DK