Direktør i Danmarks Vindmølleforening fratræder efter uenighed

JOB: Christian Kjær fratræder sin stilling som direktør i Danmarks Vindmølleforening. Bestyrelsen og Christian Kjær har indset, at der er for stor afstand mellem deres syn på foreningens fremtid.

Det blev til godt to år i direktørstolen hos Danmarks Vindmølleforening for Christian Kjær.

Mandag oplyste Danmarks Vindmølleforening i en pressemeddelelse, at samarbejdet er hørt op, efter at bestyrelsen og Christian Kjær ”har erkendt, at de ser forskelligt på foreningens fremtidige strategi og udvikling.”

”Som bestyrelse takker vi Christian for hans store indsats og ønsker ham held og lykke fremover. Vi vil snarest muligt opslå stillingen som direktør,” siger Kristian Jakobsen, der er formand for Danmarks Vindmølleforening, i pressemeddelelsen.

Login