Public Affairs-afdelingen, der er en del af det nye område 'Public Affairs & Kommunikation' i Landbrug & Fødevarer, understøtter erhvervets interessevaretagelse gennem politiske analyser, strategi- og politikudvikling, kommunikation og kontakt til politiske interessenter - særligt omkring Christiansborg-miljøet. Vi arbejder på tværs i organisationen, betjener direktion, formandskab og medlemmer, og har mange berøringsflader til især politikere, rådgivere og andre organisationer.
Det handler om at få sagerne højt på den politiske dagsorden
Som vores nye Public Affairs-chef skal du drive og have det ledelsesmæssige ansvar for vores PA-afdeling, som består af to konsulenter, en student og en praktikant.
Vi er i gang med at opbygge et helt nyt område i Landbrug & Fødevarer, og du vil få stor indflydelse på, hvordan vi griber arbejdet an og bliver endnu skarpere i PA-arbejdet. Udover den daglige ledelse af afdelingen er dine vigtigste opgaver:
- Politisk rådgivning
- Medvirke til at lave politiske udspil og analyser
- Identificere relevante stakeholdere - både internt og eksternt - og have kontakt til dem
- Arbejde for en fortsat stærk politisk interessevaretagelse - altid med et tydeligt medlemsfokus
- Har en uddannelsesmæssig baggrund inden for kommunikation og/eller samfundsvidenskab
- Er fortrolig med at arbejde i en politisk styret organisation, hvor de politiske ambitioner er til at få øje på
- Har erfaring fra Christiansborg eller et ministerium
- Kan skrive, så budskaberne trænger igennem
- Ved at videndeling er afgørende, når vi skal skabe resultater sammen
Det danske fødevareerhverv har en vision om at være klimaneutralt i 2050. Sammen med vores medlemmer fra landbruget, fødevare- og agroindustrien, vil vi vise, at der findes en økonomisk bæredygtig vej til en klimaneutral fødevareproduktion. Som repræsentant for hele fødevareklyngen, der understøtter 180.000 arbejdspladser og en årlig eksport på 200 milliarder kroner, repræsenterer vi en værdikæde med tyngde og vilje til at finde løsninger på verdens klimaudfordringer i tæt samspil med resten af Danmark.