

Hvis Kina vinder – et scenarie
Andreas Fulda
Kristeligt Dagblads Forlag. 192 sider. Udkom 22. maj 2026
Sidste år blev den tyske politolog Carlo Masalas bog 'Hvis Rusland vinder' revet ned fra hylderne i de europæiske boghandlere. Masala var her, der og alle vegne for at viderebringe det skrækindjagende scenarie om Europas fremtid i tilfælde af et russisk gennembrud i Ukraine.
Nu har en anden tysk politolog, Andreas Fulda, gjort ham kunsten efter med 'Hvis Kina vinder'. Men som titlen indikerer er Vladimir Putins Rusland skiftet ud med Xi Jinpings Kina.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Hovedstaden kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Hovedstaden
Indsigt

Carl Valentin spørger Magnus HeunickeEr det rimeligt, at borgerne på Amager og Christianshavn oplever lugtgener?
Mette Thiesen spørger Magnus HeunickeHvilke kriterier ligger der til grund for tildeling af statslig støtte til LGBT+ Danmark?Besvaret
Udvalget spørger Thomas DanielsenHvordan opgøres den samlede månedlige mængde fortrængningsvand fra Lynetteholmen?Besvaret
- B 19 At nedbringe støj- og partikelforurening i og omkring Københavns Lufthavn (Transportministeriet)2. behandling
- B 53 Ret til gradvis opstart efter en stresssygemelding (Beskæftigelsesministeriet)1. behandling
- L 56 Lov om rammerne for arealanvendelsen i Københavns Lufthavn, Kastrup (Transportministeriet)Vedtaget
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- Fru Jensen skal have lov til at drikke, ryge og spise sig ihjel på plejehjemmet, hvis hun vil
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger
- Udkantsdanmark er klar, når sirenen lyder. Københavnere tager nok på café




























