Oktober 2019

Onsdag 9. oktober

KL. 9:00
  • Topmøde: Borgmestrer fra verdens storbyer diskuterer klima

    C40 Cities afholder årets topmøde i København, hvor overborgmester Frank Jensen (S) er vært. 

Juli 2019

Fredag 19. juli

KL. 11:00
  • Bisættelse: Ambassadør Johannes Dahl-Hansen (74)

Søndag 14. juli

KL. 18:17
  • EU-Parlamentet stemmer om nomineret kommissionsformand

    Europa-Parlamentet stemmer om Ursula von der Leyen skal være den næste kommissionsformand.

Lørdag 13. juli

KL. 13:30
  • Bisættelse: Fhv. postdirektør Helge Israelsen

    Fhv. adm. direktør for Post Danmark Helge Israelsen er død, 70 år gammel efter lang tids svær sygdom og skal bisættes.

Torsdag 11. juli

KL. 12:30
  • Statsbesøg: Mette Frederiksen besøger Angela Merkel

    Statsminister Mette Frederiksen aflægger Tysklands forbundskansler Angela Merkel sit første officielle besøg i udlandet. 

Juni 2019

Torsdag 27. juni

KL. 16:00
  • Ministeroverdragelse: Erhvervsministeriet

    Rasmus Jarlov (K) overdrager erhvervsministerposten til Simon Kollerup (S)

KL. 16:00
  • Ministeroverdragelse: Uddannelses- og Forskningsministeriet

    Tommy Ahlers (V) overdrager uddannelses- og forskningsministeriet til Ane Halsboe-Jørgensen (S).

KL. 16:00
  • Ministeroverdragelse: Beskæftigelsesministeriet

    Troels Lund Poulsen overdrager beskæftigelsesministeriet til Peter Hummelgaard. 

KL. 16:00
  • Ministeroverdragelse: Kirkeministeriet

    Mette Bock overdrager kirkeministerposten til Joy Mogensen. 

KL. 15:30
  • Ministeroverdragelse: Sundheds- og Ældreministeriet

    Ellen Trane Nørby (V) og Thyra Frank (LA) overdrager sundheds- og ældreministerposterne til Magnus Heunicke (S). 

KL. 15:30
  • Ministeroverdragelse: Børne- og Socialministeriet

    Mai Mercado (K) overdrager børne og socialministerposterne til Pernille Rosenkrantz-Theil (S) og Astrid Krag (S). 

KL. 15:30
  • Ministeroverdragelse: Transport-, Bygnings- og Boligministeriet

    Ole Birk Olesen (LA) overdrager transport-, bygning- og boligministerposterne til Benny Engelbrecht (S) og Kaare Dybvad (S).

KL. 15:30
  • Ministeroverdragelse: Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Inger Støjberg (V) overdrager udlændinge- og integrationsministerposten til Mattias Tesfaye (S). 

KL. 15:00
  • Ministeroverdragelse: Miljø-og Fødevareministeriet

    Jakob Ellemann-Jensen (V) og Eva Kjer Hansen (V) overdrager til miljøminister Lea Wemelin (S) og minister for fødevarer, fiskeri og ligestilling og minister for nordisk samarbejde Mogens Jensen (S) 

KL. 15:00
  • Ministeroverdragelse: Energi-, Forsynings- og Klimaministeriet

    Lars Christian Lilleholt (V) overdrager energi-, forsynings- og klimaministerposten til Dan Jørgensen (S). 

KL. 15:00
  • Ministeroverdragelse: Skatteministeriet

    Karsten Lauritzen overdrager til skatteminister Morten Bødskov (S).

KL. 15:00
  • Ministeroverdragelse: Finansministeriet

    Kristian Jensen (V) og Sophie Løhde (V) overdrager finansministerposten til Nicolai Wammen (S).

KL. 14:30
  • Ministeroverdragelse: Undervisningsministeriet

    Merete Riisager (LA) overdrager til den nye børne- og undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil (S). 

KL. 14:30
  • Ministeroverdragelse: Kulturministeriet

    Mette Bock (LA) overdrager til den nye kulturminister Joy Mogensen (S).

KL. 14:30
  • Ministeroverdragelse: Justitsministeriet

    Søren Pape Poulsen (K) overdrager justitsministerposten til den nye minister Nick Hækkerup (S).