Risbjerg: EL større end SF i København
Enhedslistens fremgang i meningsmålingerne betyder, at partiet nu har overhalet SF i København, og dermed er hovedstadens næststørste parti efter Socialdemokraterne.
Det viser en ny prognose for folketingsmandaternes geografiske fordeling fra valgforsker og professor Søren Risbjerg Thomsen, som Altinget.dk i dag offentliggør.
Ifølge prognosen står Enhedslisten til at få mere end 70.000 stemmer i Københavns Storkreds mod kun godt 60.000 til SF. På grund af valgmatematikken får begge partier dog tre mandater hver.
Resultatet er særligt interessant, fordi både Enhedslisten og SF har opstillet deres spidskandidat i Københavns Storkreds. Ved sidste valg var Villy Søvndal opstillet i Sydjyllands Storkreds, mens Johanne Schmidt-Nielsen også i 2007 stillede op i København.
Læs mere om Risbjergs geografiske prognose her (kræver abonnement).

Økonomisk duel mellem Merkel og HollandeAf Ulla Holm, ph.d., seniorforsker ved DIIS, speciale i fransk indenrigs - og EU/udenrigspolitik
DEBAT: Præsident Hollande er uenig med sin tyske kollega Merkel om det økonomiske værktøj, som skal få EU ud af krisen. Tiden vil vise, hvem af de to statsledere, der vinder retten til at sætte EU's økonomiske dagsorden.
BESØG EUdebatten
ANALYSE: Socialdemokraterne gør alt for at nedtone betydningen af en lovændring, der vil gøre det sværere at udvise kriminelle. Ændringen imødekommer radikal politik, men det er EU og embedsmændene i Justitsministeriet, der har været i front for at lempe loven.




