Bliv abonnent
Annonce
Om  
Steffen Bohni

Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø får ny direktør

2. september 2019 kl. 13.56

Det var et enigt ansættelsesudvalg, der indstillede Steffen Bohni Nielsen til direktør for Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA).

Det skriver Beskæftigelsesministeriet i en pressemeddelelse.

Steffen Bohni Nielsen har senest været partner hos PwC med ansvaret for at opbygge den offentlige sektor som rådgivningsområde.

"Det er NFA's opgave at skabe anvendt forskning," udtaler den nye direktør i pressemeddelelsen. "Det betyder, at forskningen skal kunne anvendes både i politikformulering og i praksis. Det lyder enklere, end det er. Jeg glæder mig til at bidrage til at løse denne udfordring."

Den nye direktør har erfaring fra Gribskov Kommune, hvor han både har været børne- og kulturdirektør og fungerende social- og sundhedsdirektør. Han har desuden været vicedirektør i Socialstyrelsen.

Tidligere direktør Inger Schaumburg fratrådte ifølge Berlingske sin stilling grundet en sag om videregivelse af usande oplysninger og tilbageholdelse af viden om det kræftfremkaldende stof krom-6.

NFA er en sektorforskningsinstitution, der hører under Beskæftigelsesministeriet, og som gennem forskning, formidling og uddannelse forsøger at bidrage til et sundt og sikkert arbejdsmiljø i Danmark.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026