Bliv abonnent
Annonce
Om  
Inúnguak Abelsen

Arbejdstilsynet i Grønland finder ny chef

Foto: Arbejdstilsynet i Grønland
2. maj 2024 kl. 17.27

Inúnguak Abelsen tiltræder stillingen som chef for Arbejdstilsynet Grønland.

Det oplyser Arbejdstilsynet i en pressemeddelelse.

Læs også

Den nye chef kommer fra en stilling som viceanlægschef hos Grønlands Lufthavne og har omfattende erfaring inden for rådgiverbranchen med fokus på anlægsprojekter.

"I min nye rolle som chef for Arbejdstilsynet Grønland ser jeg frem til at fortsætte den positive indsats, som teamet her allerede har leveret til gavn for de mange forskellige arbejdspladser, vi har i Grønland. Det er vigtigt for mig at være med til at sørge for sikre og sunde arbejdsforhold, hvad enten det er på byggepladser eller kontorer," fortæller Inúnguak Abelsen.

Arbejdstilsynet Grønland skal sikre et godt arbejdsmiljø i hele landet. Det sker ved vejledning og samarbejde med både offentlige og private organisationer samt tilsyn af arbejdspladser i hele Grønland.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026