
Hvor møder vælgerne egentlig politikerne? Det spørgsmål er mere interessant, end man umiddelbart skulle tro. Engang mødte man dem lokalt på bytorvet og medborgerhuset. Så mødte man dem i radioen og siden hen i aviser og TV. I dag møder vælgerne politikere på Facebook.
Og Facebook, ja, det er nogle politikere bedre til end andre. Nogle er endda meget bedre til det end andre.
Med mere 137 millioner likes, hjerter, delinger, kommentarer, vrede og glade emojis og følgere – under ét kaldet interaktioner – over de seneste fire år er Facebook i dag den primære offentlighed for danske politikere og dermed den primære slagmark for det meget virkelige, men endnu ikke udskrevne folketingsvalg, vi står overfor.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion..
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Tim Smidemann39 årI dag
Direktør for hr, kommunikation og forretningsudvikling, PFA
Sigge Winther Nielsen44 årI dag
Stifter og direktør, tænketanken Invi – Institut for vilde problemer, oplægsholder og forfatter
Helle Varming66 årI dag
Forhandlingschef, Sundhedskartellet, forhandlingschef, Dansk Sygeplejerråd
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
- Troels Lund Poulsen vil danne regering med LA og Konservative
- Gul fagforening er nu landets største
- Se kandidaterne til Lægeforeningens formandspost
- Tidligere fagboss: Den klassiske fagbevægelse er stadig størst, men den står i en medlemskrise
- Aldersforskere: Den kommende regering skal overveje mindst tre ting, når den beslutter fremtidens pensionssystem



























