Finanslov skal gøre det lettere at skaffe hænder til ældreplejen

31. august 2018 kl. 02.30
Kommuner rundtom i landet skriger på hænder, der kan tage en tørn med at hjælpe og pleje det stigende antal ældre.
Derfor har regeringen afsat 180 millioner kroner med sit finanslovsforslag målrettet ældreplejen. Pengene skal både bruges til at bekæmpe ensomhed blandt ældre og til initiativer, som gør det lettere at rekruttere sosuer og andet plejepersonale.
”Vi har en udfordring med rent faktisk at få hænder nok. Altså at kunne rekruttere ind til sosu-området. Derfor vil der også være afsat penge til initiativer, der kan sikre flere lyst til at arbejde på området,” sagde finansminister Kristian Jensen (V), da han torsdag formiddag fremlagde regeringens forslag til næste års finanslov.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion..
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked
Indsigt
Tim Smidemann39 årI dag
Direktør for hr, kommunikation og forretningsudvikling, PFA
Sigge Winther Nielsen44 årI dag
Stifter og direktør, tænketanken Invi – Institut for vilde problemer, oplægsholder og forfatter
Helle Varming66 årI dag
Forhandlingschef, Sundhedskartellet, forhandlingschef, Dansk Sygeplejerråd
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Karin Liltorp spørger Kaare Dybvad BekHar ministeren fortsat tillid til Ankestyrelsen?
Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret

























