Fælles rettigheder for Europas lønmodtagere vækker dansk bekymring

Vi vil gerne beholde vores unikke danske model, og derfor kan vi ikke støtte et EU-initiativ, der principielt griber ind i vores overenskomstsystem og aftalemodel.
Christiane Miβlbeck-Winberg
Europapolitisk chef hos DA
Efter år med økonomisk knagen og stramme reformer skal den europæiske befolkning nu have nogle reformer, de kan varme sig på. Det mener Europa-Kommissionen, der ønsker at udstyre de europæiske lønmodtagere med et sæt grundlæggende minimumsrettigheder på arbejdsmarkedet, som blandt andet indholder fælles-europæiske rettesnore for uddannelse, ansættelsesvilkår og lønninger.
Det er lige nu sidste udkald for indvendinger mod den såkaldte 'sociale søjle', og fra dansk side mødes forslaget med stor skepsis.
Med initiativet bevæger EU sig nemlig faretruende tæt op ad områder, der varetages nationalt – og som i Danmark reguleres af arbejdsmarkedets parter.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Forskere: Djøf kan ikke nøjes med at forsvare sig i debatten om minoriteter
- Stort flertal stemmer ja til nye overenskomster i kommuner og regioner
- De har talt mest om løn og børns sygedage. Men fagbevægelsen får også et særligt millionbeløb i nye overenskomster























