Bliv abonnent
Annonce

Pia Gjellerup: Nye tiltag på vej i gentænkning af arbejdsmiljø

Regeringens ekspertudvalg, der skal gentænke arbejdsmiljøindsatsen, lover nye tiltag på området. Et af de nye tiltag er regelforenklinger, men det betyder ikke, at der kommer færre regler, lyder det fra ekspertudvalgets formand, Pia Gjellerup.
Regeringens ekspertudvalg, der skal gentænke arbejdsmiljøindsatsen, lover nye tiltag på området. Et af de nye tiltag er regelforenklinger, men det betyder ikke, at der kommer færre regler, lyder det fra ekspertudvalgets formand, Pia Gjellerup.Foto: Sigrid Nygaard/Ritzau Scanpix
6. marts 2018 kl. 06.05

“Man kan helt klart forvente nye tiltag.”

Vores indtryk er, at der i dag er for mange regler, der retter sig mod en virksomhed eller en offentlig institution, som om de er ret ens. Og det er de jo ikke. Det gør, at der er nogle tiltag, som virker lidt vanskelige at få fat om og fremmedgørende for de virksomheder.

Pia Gjellerup
Formand for ekspertudvalget, der skal gentænke arbejdsmiljøindsatsen

Sådan lyder udmeldingen fra Pia Gjellerup, der er formand for det ekspertudvalg, som beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) nedsatte i sommeren 2017, der skal komme med forslag og anbefalinger til en ny og forbedret arbejdsmiljøindsats.

Formanden vil dog ikke løfte sløret for, præcis hvilke tiltag hun sammen med sin ekspertgruppe pønser på at komme med anbefalinger til. Ekspertudvalget er ganske enkelt ikke nået så langt med arbejdet endnu, til at et decideret sæt af anbefalinger har udkrystalliseret sig endnu.

LogoArbejdsmarked
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026