
Thomas Bro Sæhl vendte i april 2024 tilbage til Slotsholmen som presseansvarlig for Socialdemokratiet under EU-valgkampen. Men selvom valget til EU-Parlamentet over overstået, bliver Thomas Bro Sæhl hængende, da han nu er blevet ansat som partiets øverste presseansvarlige.
Det skriver fagbladet Journalisten på baggrund af en pressemeddelelse.
"Der løber både politik og journalistik i mine årer, så for mig er stillingen som pressechef i Socialdemokratiet en unik mulighed for at arbejde med det, jeg brænder for," lyder det fra Thomas Bro Sæhl.
Inden han vendte tilbage til det politiske centrum i foråret, kom han fra en stilling som kommunikationschef i HK. Han har flere års erfaring med sig fra Christiansborg, blandt andet som særlig rådgiver for tidligere udenrigsminister Villy Søvndal (SF), tidligere sundhedsminister Astrid Krag (S) og som pressechef i Børne- og Undervisningsministeriet.
Tidligere har Thomas Bro Sæhl været politisk journalist på DR, TV2 og A4 Medier.
Han afløser Jesper Vestergren, der i juni meddelte sin afgang fra posten efter et halvt år i jobbet.
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- De unge arbejdere vælger S fra: "Det kan blive fatalt for partiet"
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Der var ikke meget 1. maj over Mette Frederiksen




























