Bliv abonnent
Annonce

Velfærdsturisme: S-spidskandidat kræver handling

Socialdemokratiets spidskandidat til EU-Parlamentet, Jeppe Kofod, opfordrer regeringen til at ændre dagpengereglerne allerede nu for at undgå velfærdsturisme.
Socialdemokratiets spidskandidat til EU-Parlamentet, Jeppe Kofod, opfordrer regeringen til at ændre dagpengereglerne allerede nu for at undgå velfærdsturisme.Foto: ft.dk
16. januar 2014 kl. 04.30

Fakta
EU-borgere på danske dagpenge

Antallet af dagpengemodtagere med statsborgerskab fra de 10 østeuropæiske lande EU10 (Polen, Estland, Letland, Litauen, Tjekkiet, Slovakiet, Slovenien, Ungarn, Rumænien, Bulgarien)

2009-12: 338 pct. flere på dagpenge

2009-2012: 41 pct. flere i beskæftigelse

Antallet af fuldtidspersoner på dagpenge fra EU10-lande steg fra 2009 til 2012 fra 467 til 2.045 (per september 2013 var tallet 2.684)

Antallet af fuldtidsbeskæftigede borgere fra EU10-lande steg fra 2009 til 2012 fra 21.055 til 29.782.

Socialdemokratiets spidskandidat til forårets valg til Europa-Parlamentet er ikke på linje med regeringen i spørgsmålet om risikoen for velfærdsturisme i det danske dagpengesystem.

Regeringens officielle linje er, at man bør nøjes med at se tiden an og følge udviklingen tæt. Men Jeppe Kofod (S) mener, at regeringen bør handle allerede nu.

"Jeg mener, at vi allerede nu bør indrette os på en måde, så vi kan beskytte vores dagpengesystem mod utilsigtet adgang. Det kan eksempelvis være den svenske model," siger Jeppe Kofod.

"Det kræver selvfølgelig, at vi er på juridisk sikker grund. Men jeg ved, at
beskæftigelsesministeren er stærkt optaget af det her," siger Jeppe Kofod.

LogoArbejdsmarked
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Arbejdsmarked kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Arbejdsmarked

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026