Bliv abonnent
Annonce
Om  
Camilla Schreiner Andersen

HK ansætter ny cheføkonom

"For mig er der få ting, der er mere meningsfulde end at arbejde for at forbedre vilkårene for de lønarbejdere," siger Anton Thorell Carøe.
"For mig er der få ting, der er mere meningsfulde end at arbejde for at forbedre vilkårene for de lønarbejdere," siger Anton Thorell Carøe.Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
31. august 2026 kl. 07.50

Handels- og Kontorfunktionærernes Forbund, bedre kendt som HK, har fundet sin nye cheføkonom, og valget er faldet på Anton Thorell Carøe. 

Han starter på posten tirsdag, hvor han skal "udvikle organisationens samfundsøkonomiske analyser og tydeliggøre, hvad den økonomiske udvikling og politiske beslutninger betyder for HK’s medlemmer og andre lønmodtagere," som HK har skrevet i en pressemeddelelse.

"Anton er et stærkt økonomisk talent. Med Anton har vi fundet en profil, der både kan gå i dybden med tallene og formidle dem klart og forståeligt uden for de fagøkonomiske kredse," lyder det fra HK Danmarks formand, Mads Samsing.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026