Uffe Ellemann-Jensen
Alex AhrendtsenFolketeatret får Uffe Ellemann-Jensen som formand
Kulturminister Mette Bock (LA) har udpeget medlemmer til bestyrelserne for Aarhus Teater, Odense Teater, Aalborg Teater, Folketeatret og Den Jyske Opera med virkning fra 1. januar 2017. Det skriver Kulturministeriet i en pressemeddelelse.
Blandt de kendte profiler i de nye bestyrelser er Uffe Ellemann-Jensen, der er udpeget som formand for Folketeatret, og folketingsmedlem for Dansk Folkeparti Alex Ahrendtsen, der er udpeget som formand for Odense Teater.
Kulturminister Mette Bock er godt tilfreds med de nye bestyrelser.
"Med udpegningerne af de nye bestyrelser har vi fået fem spændende hold til at stå i spidsen for de store teatre i Danmark. Vi har fået en god blanding af nye og erfarne bestyrelsesmedlemmer, der både har stærke faglige kompetencer inden for scenekunst og styrker, når det gælder ledelse," lyder det fra kulturministeren i pressemeddelelsen.
Se listen over alle ny nyudpegede medlemmer her.
Indsigt
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Efter dansk pres: Her er 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter



















































