Håndværkere og fisk fylder i landbrugets statistikker

Fødevarer
Alle varer, der direkte eller indirekte er egnet som menneskeføde.
Fødevarer dækker både madvarer og drikkevarer samt varer, der ikke i sin nuværende 'handelsform' umiddelbart kan spises, før der sker en forarbejdning heraf, fx korn.
Biobaserede produkter
Vegetabilske og animalske produkter, der ikke er egnet som
menneskeføde, fx minkskind.
Agro-teknologi
Varer, der anvendes i direkte tilknytning til fødevareklyngens produktion. Agro-teknologi inkluderer maskiner til jordbrugsproduktion samt til forarbejdning af produkter herfra i nærings- og nydelsesmiddelindustrien.
I en kronik i Politiken med overskriften 'Vækst og bæredygtighed går hånd i hånd' slog den nyudnævnte minister kort før jul fast, at de danske landmænd i dag skaffer "rekordhøje eksportindtægter på 148 milliarder kroner til kongeriget".
Tallet stammer fra Landbrug & Fødevarers statistik over den såkaldte fødevareklynges samlede eksport i 2012 og går også igen på allerførste side i regeringens vækstplan for fødevarer.
Nyt med fødevareklynge
At tilskrive landmændene fødevareklyngens samlede eksportindtægter er dog i bedste fald en misforståelse af, hvad statistikken reelt dækker over. Landbrugets produktion fylder meget, men også ganske mange andre brancher er taget med.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Er toppolitik blevet for brutalt? Her er månedens tre mest interessante bøger
- Er det nu, vi får en ny regering? Her er personerne i de afgørende forhandlinger







































