Helen Bernt Andersen
H.M. Dronning Mary ElizabethKræftens Bekæmpelse uddeler hæderspris
Mandag aften blev Kræftens Bekæmpelses Hæderspris 2019 overrakt til dagligvarekæderne Aldi, Coop, Lidl, Rema 1000, Salling Group og Magasin.
Det skriver Kræftens Bekæmpelse i en pressemeddelelse til Altinget.
De seks dagligvarekæder modtager prisen for at skjule cigaretpakker og tobak i deres butikker, så de ikke længere er synlige for kunderne.
Med deres indsats er dagligvarekæderne, ifølge Kræftens Bekæmpelse, med til at gå forrest i kampen mod, at flere unge og børn begynder at ryge.
"Dagligvarekæderne har valgt at tage ansvar og gå forrest i en fælles indsats for at skabe et samfund, hvor børn og unge ikke begynder at ryge. Hvert år dør næsten 13.600 mennesker i Danmark på grund af rygning, og de fleste af dem tændte den første cigaret, da de var unge. Supermarkedskæderne har valgt at sætte hensynet til børn og unge højere end risikoen for at miste kunder," siger Helen Bernt Andersen.
Hædersprisen blev overrakt af H.K.H Kronprinsessen ved afholdelsen af World Cancer Day i Skuespilhuset i København.
Det er niende gang, at Kræftens Bekæmpelses Hæderspris bliver uddelt. Prisen gives til en person eller gruppe, som har gjort en særlig indsats inden for kræftområdet.
Med prisen følger 50.000 kroner, som årets vindere har bedt Kræftens Bekæmpelse om at give til et godt formål.
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Simon Richard Nielsen50 årI dag
Ansv. chefredaktør, B.T. og Euroinvestor
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Bertel Haarder: Det er tæt på blasfemisk at kalde det firkløverregeringen
- Fyringen af strammeren Stoklund har fået de blå til at lugte blod. Hans arvtager ser ingen reel forskel på de to



































