Jesper Nygård
Lisbeth KnudsenRealdania-direktør er ny leder for Dansk Selskab for Virksomhedsledelse

På Dansk Selskab for Virksomhedsledelses generalforsamling og årsmøde onsdag er Realdanias direktør Jesper Nygård blevet valgt som bestyrelsesleder.
Det skriver han selv på Linkedin.
"Vi er her for hinanden og for at gøre os til dygtigere og bedre ledere - med alle de ekstra vinkler, vi får med ved at lære hinanden at kende på tværs af sektorer, brancher, størrelser, ejerstruktur," skriver Jesper Nygård.
Han overtager stafetten for Lisbeth Knudsen.
"Vi sagde pænt og varmt farvel til Lisbeth Knudsen, der i fem år har været en ikke mindre end fremragende bestyrelsesleder," skriver Jesper Nygård.
Der er cirka 4.000 medlemmer organiseret i netværksgrupper, som hver består af 30-40 medlemmer, skriver VL på sin hjemmeside.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer

Jesper Nygård
Formand, Det Danske Filminstitut, og EKJ Rådgivende Ingeniører AS, næstformand for Tivoli, bestyrelsesmedlem i Philea, The C40 Cities Climate Leadership Group, Frederiksberg Boligfond og foreningen ”Ukrainian homes for all”. Styregruppemedlem i FN initiativet Local2030, ekspertmedlem af 2030-panelet, rådsudpeget medlem af Det Kongelige Akademi for de Skønne Kunster, fhv. direktør, Realdania

Lisbeth Knudsen
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Ny måling: Et nyvalg vil være en gave til Messerschmidt
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Blå partiledere har startet operation bøllebank mod Løkke. Men én af dem har skudt sig selv i foden
- De unge arbejdere vælger S fra: "Det kan blive fatalt for partiet"











































