Boligregister fyldt med fejl

30. november 2010 kl. 23.30
Indeholdende markante fejl. Så klart må vurderingen lyde af BBR's data efter resultatet af ny undersøgels fra Epinion.
Epinion har interviewet 1.872 boligejere, der, ifølge BBR, har oliefyr. Resultatet viste, at dette blot var tilfældet for 1.000 boliger ud af de 1.872 adspurgte. Det vil sige, at det landsdækkende boligregister blot har korrekte oplysninger om 53,4 pct. af deres boliger.
Afsløringen af de store mangler vækker undren hos Dansk Energi.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget By og Bolig kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra By og Bolig
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
















