Aarhus vil gøre det let at få en smart by

Der er en lidt anden holdning til it-udvikling i kommunerne end i staten. Man råder ikke over helt så mange midler, men dermed heller ikke risikoen for at begå lige så store fejl.
Troels Garde Rasmussen
Projektejer for KL’s fælleskommunale initiativ Smart City Forum
Vi kan se nogle uhensigtsmæssigheder, som kommer til at koste meget tid og rigtig mange penge, hvis vi ganger det med 98 kommuner.
Bo Fristed
Chef for ITK, Aarhus Kommune
Aarhus Kommune har i dag omkring 2.000 sensorer rundt om i byen. De holder øje med alt fra temperaturen på cykelstierne, til om en medarbejder har husket at lukke en bom efter sig på et af kommunens stisystemer.
Men allerede om to år vil der være omkring 30.000 sensorer. Sådan spår i hvert fald Bo Fristed, der er chef for den afdeling, der forkortes ITK i Aarhus Kommune (Innovation, Teknologi og Kreativitet).
Dermed er han også chef for en stor del af kommunens arbejde med at kunne måle og styre byen med teknologi – kendt som smart city.
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling















