
Anders Langballe springer ud som selvstændig og vinker farvel til stillingen som kommunikationschef i Dansk Ejendomsmæglerforening efter knap et år på posten.
Det skriver han selv på LinkedIn.
"Det har jeg drømt om mange gange. Jeg har også overvejet det mange gange. Men jeg har aldrig turdet," fortæller Anders Langballe om karriereskiftet i opslaget. "Men nu gør jeg det altså," fortsætter han.
Anders Langballe skal som selvstændig blandt andet være foredragsholder. Han har i flere år holdt foredrag om stress og arbejdskultur og sine egne oplevelser med et hektisk arbejdsliv som politisk redaktør for TV 2. Et arbejdsliv, der kostede ham to blodpropper i hjernen.
Efter tiden som redaktør for TV 2 har Anders Langballe været kommunikationschef i henholdsvis Danske Handicaporganisationer og senest Dansk Ejendomsmæglerforening. Han har sidste arbejdsdag 29. april.
Omtalte personer
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
















