Ansvaret for energirenoveringer kan havne hos finanssektoren

30. maj 2018 kl. 01.00
Hvis der er gode råd at give, kan det også være en opgave for os.
Mira Lie Nielsen
Boligøkonom, Nykredit
Der er delte meninger om, hvorvidt energibesparelser i boligmassen kommer af sig selv.
I en debatudveksling her på Altinget har Henrik Lindved Bang fra Bygherreforeningen og energiordfører Mette Abildgaard (K) diskuteret netop dette.
Afsættet er, at regeringen lægger op til kun at give støtte til energibesparende tiltag i industrien – og altså ikke i boliger. Her vil de i stedet sætte deres lid til information og oplysning.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget By og Bolig kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra By og Bolig
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling















