
Aarhus-drengen Bent le Fèvre blev økonom fra byens universitet i 1962. Så fulgte en spirende erhvervskarriere i sølvsmedie-branchen, navnlig som adm. direktør i Georg Jensen Sølvsmedie i 1970'erne.
Siden fulgte årene som koncernchef i VVS-selskabet Brødrene Dahl 1976-83 og som adm. direktør for FDB 1983-87. En flot erhvervskarriere fuldendtes som adm. direktør for Superfos 1987-94.
Parallelt udførte Bent le Fèvre en indsats for erhvervslivet under ét som formand for Industrirådet - i dag Dansk Industri (DI) - i årene 1989-92. To andre, mere langvarige, tillidshverv var som medlem af repræsentantskabet for Danmarks Nationalbank 1987-2004 og som formand for repræsentantskabet for Realkredit Danmark 1992-2002.
Bent le Fèvre var royalt dekoreret som Ridder af Dannebrog.
Indsigt
Peter Thyssen75 årI dag
Fhv. rådmand (R), Aarhus Kommune, fhv lektor på Aarhus Katedralskole
Christian Dahl Melchiorsen44 årI dag
Bygnings- og sikringschef på Ny Carlsberg Glyptoteket
Anja Bülow Jensen54 årI dag
Tidligere underdirektør, chef for Personalejura Byggeri og branchedirektør for BSC Byggeri, Dansk Industri

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Danmarks klimaindsats i stor tilbagegang det seneste år, viser ny fremskrivning
- Kommunalpolitikere: Hvis København ikke skal blive en lukket klub, skal vi også bygge på villavejene
Nyhedsoverblik

Eksperter opfordrer til et boligpolitisk "paradigmeskifte": Her er deres anbefalinger til Dan Jørgensen

København har fået sin egen succes galt i halsen

Boligminister til debattør: Du jamrer over en byudvikling, du selv har høstet frugterne af

Glem parkering og børnehaver: Boligpriserne er det, der optager københavnerne mest

3F: Boligmarkedets himmelflugt har negative konsekvenser for vores arbejdsmarked

Jeg ser det, når jeg som DJ spiller dyre vinyler i Kødbyen og drikker naturvin. Og jeg er en del af problemet

LLO Hovedstaden: Hurra, hele rådhuset har indset, at vi er i en boligkrise

Regeringen vil gøre det lettere at bygge almene boliger

I flere år har regeringen lagt arm bag lukkede døre. Stort boligudspil er nu lige på trapperne












