Knudret klimamøde i Bonn efterlader svære knaster til COP29

Der venter et stort arbejde for verdens ledere, når de sætter sig ved forhandlingsbordet til COP29 i Baku, Aserbajdsjan til november.
På klimamødet i Bonn forrige uge mødtes delegerede fra forskellige lande og eksperter for at lave forarbejdet til COP29. Men ifølge FN's generalsekretær for klimaændringer, Simon Stiel, blev der kun taget beskedne skridt.
"Alt for mange spørgsmål blev efterladt uløste. Der er stadig for mange ting på bordet ... Vi har et meget stejlt bjerg at bestige for at opnå ambitiøse resultater i Baku," udtalte han i sin afsluttende tale i Bonn i Tyskland.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget By og Bolig kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra By og Bolig
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
















