Bliv abonnent
Annonce

Østergaard efter tumultariske boligforhandlinger: Det gjorde ikke noget godt for politik

De Radikale bærer en del af ansvaret for, at forhandlingerne om en ny regulering af boligmarkedet i sidste uge endte tumultarisk, siger partiets leder, Morten Østergaard. 
De Radikale bærer en del af ansvaret for, at forhandlingerne om en ny regulering af boligmarkedet i sidste uge endte tumultarisk, siger partiets leder, Morten Østergaard. Foto: Arthur J. Cammelbeeck/Altinget
5. februar 2020 kl. 05.30

De Radikale bærer et ansvar for, at forhandlingerne om en ny regulering af boligmarkedet endte i hård konfrontation mellem Det Radikale Venstre og den socialdemokratiske regering. Det siger politisk leder Morten Østergaard til Altinget.

"Det er et meget godt eksempel på det, der svækker tilliden til Christiansborg. Vi kom pludselig langt væk fra renoveringer og andelshaveres vurderinger. Det er alles skyld. Men vi har også aktier i det," siger han.

"Det gjorde ikke noget godt for dansk politik. Og konkret kan man have bekymring for, om der er nogle andelshavere og lejere, der bliver skibbrudne i det her."

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026