
21. september 2023 kl. 15.20
Martin Kjær, projektdirektør for det kommende supersygehus i Aalborg, har indgivet sin opsigelse.
Det oplyser Region Nordjylland i en pressemeddelelse.
”Vi har sat pris på den store indsats, Martin Kjær hidtil har leveret med hensyn til at sikre fremdrift i byggeriet. Martin har imidlertid meddelt os, at han ønsker at søge nye udfordringer udenfor Region Nordjylland,” udtaler Kim Mikkelsen, der er konstitueret koncerndirektør.
Det blev dermed til knap halvandet år i stillingen som projektdirektør for ’Nyt Aalborg Universitetshospital’. En stilling han i sin tid overtog fra Niels Uhrenfeldt.
Martin Kjærs opsigelse kommer efter en række skandaler, herunder bygningsmæssige fejl og markante budgetoverskridelser.
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
















