Irer og rumæner skal styre EU's landdistrikts- og regionalpolitik

11. september 2014 kl. 03.25
EU-Kommissionens kommende formand Jean-Claude Juncker kunne onsdag middag præsentere sit nye hold af EU-kommissærer.
De to kommissionsområder, der især har interesse for by-, bolig- og landdistriktspolitikken herhjemme, er henholdsvis kommissær for landbrug og landdistrikter og kommisær for regionalpolitik. De to poster gik til en irer og en rumæner.
Landistriktskommissæren
Det bliver ireren Phil Hogan, der udnævnes til kommissær for landbrug og landdistrikter, og rumæneren Corina Crețu, der har fået posten som kommissær for regionalpolitik.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget By og Bolig kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra By og Bolig
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
















