Vælgerne vil ikke have et boligministerium

De centrale folk i boligbevægelsen ved godt, at det er langt bedre for dem med en stærk minister end et selvstændigt ressort med en svag minister.
Hans Engell
Politisk kommentator
I 2001 blev Boligministeriet nedlagt. Mener du, at der igen bør oprettes et selvstændigt boligministerium?
Ja: 21,8 pct.
Nej: 45,7 pct.
Ved ikke: 32,5 pct.
Om undersøgelsen
Meningsmålingen er foretaget på nettet af A&B Analyse for Altinget.dk på basis af 1.358 repræsentativt udvalgte svarpersoner i perioden fra 14. april til 19. april 2011.
Kun hver femte vælger mener, at der er behov for oprette et selvstændigt boligministerium, mens næsten halvdelen siger nej tak, og en tredjedel svarer ved ikke. Det viser en ny meningsmåling, som A&B analyse har foretaget for Altinget.dk.
Boligministerium kan skuffe
De fleste politiske iagttagere forventer, at S-SF vil lave et By- og Boligministerium, hvis de vinder det kommende valg. Men det risikerer at blive en stor skuffelse, hvis det ikke får tilført væsentlige opgaver fra Miljøministeriet og Trafikministeriet, mener den tidligere konservative partileder og nuværende politiske kommentator Hans Engell.
"Det viser, at vælgerne har en god fornemmelse af, hvad der er op og ned i denne sag. For et boligministerium kan gå hen og blive noget af en skuffelse, og det ved de centrale aktører i boligbevægelsen også godt, selvom mange tillidsfolk i boligbevægelsen nok gerne så, at der igen kom et selvstændigt ministerium," siger Hans Engell og uddyber:
Indsigt
Peter Thyssen75 årI dag
Fhv. rådmand (R), Aarhus Kommune, fhv lektor på Aarhus Katedralskole
Christian Dahl Melchiorsen44 årI dag
Bygnings- og sikringschef på Ny Carlsberg Glyptoteket
Anja Bülow Jensen54 årI dag
Tidligere underdirektør, chef for Personalejura Byggeri og branchedirektør for BSC Byggeri, Dansk Industri

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Danmarks klimaindsats i stor tilbagegang det seneste år, viser ny fremskrivning
- Kommunalpolitikere: Hvis København ikke skal blive en lukket klub, skal vi også bygge på villavejene
- Mindeord om tidligere Djøf-direktør Jette Snoer: "Et menneske, man kunne stole på"
Nyhedsoverblik

Eksperter opfordrer til et boligpolitisk "paradigmeskifte": Her er deres anbefalinger til Dan Jørgensen

København har fået sin egen succes galt i halsen

Boligminister til debattør: Du jamrer over en byudvikling, du selv har høstet frugterne af

Glem parkering og børnehaver: Boligpriserne er det, der optager københavnerne mest

3F: Boligmarkedets himmelflugt har negative konsekvenser for vores arbejdsmarked

Jeg ser det, når jeg som DJ spiller dyre vinyler i Kødbyen og drikker naturvin. Og jeg er en del af problemet

LLO Hovedstaden: Hurra, hele rådhuset har indset, at vi er i en boligkrise

Regeringen vil gøre det lettere at bygge almene boliger

I flere år har regeringen lagt arm bag lukkede døre. Stort boligudspil er nu lige på trapperne












