Ombudsmanden: Så tag dog telefonen, stat
28. maj 2008 kl. 21.05
Det er god forvaltningsskik, at borgerne får en god telefonbetjening. Det skriver Folketingets ombudsmand i et brev, som han har sendt til Velfærdsministeriet.
Brevet er sendt, fordi ombudsmanden har fået kendskab til, at der har været store problemer med telefonbetjeningen i statsforvaltningerne.
Ombudsmand Hans Gammeltoft-Hansen har bedt Velfærdsministeriet om at blive orienteret om resultatet af statsforvaltningernes og ministeriets bestræbelser på at forbedre telefonbetjeningen, oplyser embedet i en pressemeddelelse.
Baggrunden
Da de fem nye statsforvaltninger afløste bl.a. statsamterne, blev der introduceret et nyt telefonsystem. Siden blev telefonbetjeningen i statsforvaltningerne udsat for kraftig kritik.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
- Regeringsforhandlinger nærmer sig næste akt: Her er fire ting, du skal hæfte dig ved
- Løkke kunne have fået forhandlingerne til at eksplodere – men han smed kun en røgbombe
- Politisk redaktør hæfter sig ved to ting efter Løkke-ultimatum: Centrum-venstre-regering stadig på bordet
- Folketinget godkender valget efter drama om løsgængers valgbarhed
- Vanopslaghs statsministerdrøm splitter blå blok, lyder kritikken. Men på LA's landsmøde fik den nyt liv
Nyhedsoverblik
Det nye folketing

Kvinfo: Aldrig har der være flere kvinder i Folketinget, men på de magtfulde poster er det stadig skævt

Folketinget godkender valget efter drama om løsgængers valgbarhed

Søren Gade er genvalgt som formand for Folketinget – Messerschmidt valgt til præsidiet

























