Peder Frederik Jensen startede 4. november som ny taleskriver for Lea Wermelin (S). Det skriver Information.
Hidtil har forfatteren ellers gjort sig bemærket i spalterne hos både Information og Politiken, hvor han blandt andet har debatteret kulturpolitik med Alex Ahrendtsen (DF) og rettet kritik mod samfundets stigende ulighed.
Nu vil Peder Frederik Jensen forstå systemerne i stedet for bare at kritisere dem, siger han til Information:
"Jeg synes, det er vigtigt, at man som kritisk, politisk tænkende menneske og forfatter også bruger sit liv på at skabe fundament for de holdninger, man har, og det er det, jeg gør med det her valg. Det handler også om viden, om at forstå systemerne i stedet for bare at kritisere dem."
I sidste måned ansatte klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen (S) forfatter Kaspar Colling Nielsen som taleskriver, og forfatter Anita Furu arbejder også som taleskriver i Statsministeriet.
Peder Frederik Jensen modtog Timbuktu Prisen i oktober, som uddeles til en person, der fremmer kritisk og nytænkende journalistik i Danmark om globale udviklings- og ressourcefordelingsspørgsmål. Med prisen fulgte 100.000 kroner, som forfatteren skal bruge på et bogprojekt om sine rejser til Cameroun.
Peder Frederik Jensen står blandt andet bag værkerne ’Her står du’ og ’Banedanmark’. Han er uddannet fra Forfatterskolen i København.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet




























