Nicolai Wammen
Dan JørgensenNicolai Wammen skal stå i spidsen for ny klimataskforce
Regeringen har valgt at nedsætte en ny klimataskforce og lade finansminister Nicolai Wammen stå i spidsen for arbejdet.
Det fremgår af et internt regeringsnotat, som Information er i besiddelse af.
Ifølge avisen skal taskforcen koordinere regeringens udspil til den kommende klimahandlingsplan og mødes på ministerniveau hver eller hver anden uge frem til maj.
Dan Jørgensen ønsker ikke at kommentere på interne dokumenter, men understreger over for Information, at det grønne udvalg ikke ændrer status eller indflydelse:
"Det grønne udvalg arbejder på fuldt drøn, men det grønne udvalg er jo ikke altid nok. Jeg kan godt bekræfte, at Finansministeriet kommer til at spille en vigtig rolle i forhold til alle spor i forhandlingerne, fordi der er et stort finansieringselement i dem alle."
Klimaordfører for Enhedslisten Mai Villadsen er kritisk over for beslutningen om at lade finansministeren være tovholder for taskforcen, og det samme er flere grønne organisationer, heriblandt Greenpeace, Concito og Rådet for Grøn Omstilling.
Det grønne udvalg blev oprettet ved regeringens tiltræden som et permanent ministerudvalg på niveau med koordinations- og økonomiudvalgene.
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet































