23. november 2016 kl. 14.29
Højesteret har indstillet til Justitsministeriet, at den 64-årige højesteretsdommer Thomas Rørdam pr. 1. februar 2017 bliver ny højesteretspræsident.
Det sker, da den nuværende mand i embedet, 70-årige Poul Søgaard, fratræder grundet lovpligtig afgangsalder.
Det meddeler Højesteret i en pressemeddelelse.
Thomas Rørdam er uddannet jurist og har været højesteretsdommer siden 2002. Han har en fortid som forsvarer - bl.a. i Blekingegade-sagen.
Emner i denne artikel
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet






























