Thomas Bernt Henriksen
Mads Bryde AndersenBørsen-profil ny i Berlingske Fondens bestyrelse
Det oplyser han selv på Facebook:
"Fra årsskiftet er jeg indtrådt som bestyrelsesmedlem i Den Berlingske Fond. Glæder mig til arbejdet."
Thomas Bernt Henriksen overtager pladsen fra Cristina Lage, bekræfter formand for fonden, Mads Bryde Andersen over for Mediawatch.dk
"Han sidder på en post, som Danske Medier udpeger, men efter indstilling fra os. Bestyrelsen synes, at han er den helt rigtige profil, fordi han både har et samfundsengagement og et journalistisk engagement, men samtidig er en uafhængig medieprofil," siger Mads Bryde Andersen, der er professor i jura ved Københavns Universitet.
Thomas Bernt Henriksen stoppede i foråret som opinionsredaktør på Børsen efter 16 år på avisen og skiftede siden til et job som cheføkonom i tænketanken Axcelfuture.
Den Berlingske Fond ejer udgiverrettighederne til Berlingskes udgivelser.
Bestyrelsen består foruden formanden Mads Bryde Andersen af erhvervsmanden Bjørn Høi Jensen, koncernchef i Berlingske Media, Anders Krab-Johansen, kommentator og folketingskandidat for Venstre Anna Libak, Johan Hegermann-Lindencrone og erhvervsmanden Fritz Schur.
Thomas Bernt Henriksen er i øvrigt søn af tidligere konservativt folketingsmedlem Ole Bernt Henriksen.
Den Berlingske Fond uddeler årligt en hæderspris og en journalistpris - det sker næste gang mandag 14. januar.
Axcelfuture er en forening stiftet i maj 2012, i følge sin hjemmeside "med det formål at tilvejebringe mere viden om investeringsklimaet i Danmark og komme med forslag til, hvordan man kan forbedre rammerne for investeringer i Danmark."
Målet er ”Danmark som fremtidens investering”, hedder det.
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet




























