
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
5. marts 2026 kl. 02.00
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
I den seneste valgkamp i 2022 kunne de borgerlige partier ikke hive sig væk fra minksagen og anklagerne om magtfuldkommenhed mod statsministeren. Bare tænk tilbage på det katastrofale pressemøde med Jakob Ellemann-Jensen og Søren Pape foran Kastellet i København.
I stedet for positivt at tale om, hvad de selv ville med Danmark, hang de fast i fortiden. Og det vel at mærke en fortid, som vælgerne for længst var videre fra.
I politik er det farligt. Vælgerne stemmer i langt overvejende grad på det, de håber kommer. På fremtiden.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Nyhedsoverblik
Det nye folketing

Kvinfo: Aldrig har der være flere kvinder i Folketinget, men på de magtfulde poster er det stadig skævt

Folketinget godkender valget efter drama om løsgængers valgbarhed

Søren Gade er genvalgt som formand for Folketinget – Messerschmidt valgt til præsidiet



























