Den klemte miljøkommissær
Lad det være sagt med det samme. EUs miljøkommissær, græske Stavros Dimas, er ingen folkeforfører, med sine beskedne kommunikationsevner og grå udstråling.Barroso har kun to ting i hovedet: at øge beskæftigelsen og konkurrenceevnen i Europa. De to mål sætter han over alt andet - også miljøet. Vi mener, at Dimas kæmper bravt og dedikeret for miljøet på sin egen stille facon. Men med Barrosos fokus på at få gang i hjulene i Europa, har han det meget svært.
Stefan Scheuer , European Environmental Bureau
Det kunne man i fredags se og høre ved selvsyn, da Stavros Dimas var i København for blandt andet at tale om effektiv miljøpolitik.
Kontrasten til hans forgænger Margot Wallstöm er stor. Hvor hans svenske forgænger i den grad forstod at sætte sig selv og miljøet i fokus med sin personlige gennemslagskraft, er forventningerne til Stavros Dimas sænket betragteligt.
Det var heller ikke tilfældigt, at den populære Margot Wallström sidste år blev forfremmet til posten som kommissær for kommunikation til borgerne og vicekommissær for kommissionsformand Barroso.
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde









































