Klaus Bonde Larsen blev født i København som søn af en malermester. Han udlærte sig også selv til bygningsmaler med sølvmedalje - og så tog en lang og smuk karriere sin begyndelse.
Ved sin død ejede Klaus Bonde Larsen det store malerfirma V.S. Larsen i Søborg med omkring 100 ansatte, og hvor familiemedlemmer sad i bestyrelsen.
Han bar den særlige, gamle titel af oldermand, hvad han var for Københavns Malerlaug i den lange periode 1978-2001, fra 2002 med titel af æresoldermand. På nationalt plan medvirkede Bonde Larsen ved dannelsen af Danske Malermestre i 1980 og var formand 1981-2000, hvor han blev udnævnt til æresformand.
Men det var som formand 1983-91 og siden næstformand 1992-2000 for Håndværksrådet, at Klaus Bonde Larsen blev kendt i den brede offentlighed. Håndværksrådet blev i 2017 omdøbt til SMVdanmark og er de små og mellemstore virksomheders hovederhvervsorganisation. Blandt flere hædersbevisninger modtog han Håndværksrådets Hæderstegn i Guld i 1992.
I 1977 bidrog han til stiftelsen af Arbejdsløshedskassen for Selvstændige Erhvervsdrivende, hvis formand han var i årene 1983-2000.
Af fremtrædende poster i det øvrige erhvervsliv må fremhæves, at Klaus Bonde Larsen var formand for Topdanmark Holding i ti år, 1994-2003.
Klaus Bonde Larsen var desuden bl.a. formand for Varelotteriet fra 1992 og sad i Landsskatteretten 1987-2005.
Som det gælder for mange erhvervsledere, havde han en interesse for kunst og kultur og sad eksempelvis i bestyrelsen for Kunstindustrimuseet 1987-2012, i dag Danmarks Designmuseum. På fondssiden var han medlem af Fonden af 1. December 1997 i perioden 1999-2014, stiftet af en bogbinder.
Som om samfundsvirket gennem organisationer og bestyrelsen ikke var nok, repræsenterede Klaus Bonde Larsen også Gentofte-kredsen i Folketinget kortvarigt i 1990 for Konservative.
Ved siden af sit erhvervs- og organisationsvirke drev Klaus Bonde Larsen fra 1973 Øgaard i Undløse ved Tølløse.
Klaus Bonde Larsen var smukt dekoreret med Kommandørkorset af Dannebrog.
Begravelsen finder sted fra Garnisonskirken i København fredag 21. juli 2023 kl. 11.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
- Regeringsforhandlinger nærmer sig næste akt: Her er fire ting, du skal hæfte dig ved
- Løkke kunne have fået forhandlingerne til at eksplodere – men han smed kun en røgbombe
- Politisk redaktør hæfter sig ved to ting efter Løkke-ultimatum: Centrum-venstre-regering stadig på bordet
- Thomas Larsen: Partierne i blå blok øjner sårbare flanker hos Frederiksen og Løkke. Nu gør de klar til at angribe
- Folketinget godkender valget efter drama om løsgængers valgbarhed
Nyhedsoverblik

Kvinfo: Aldrig har der være flere kvinder i Folketinget, men på de magtfulde poster er det stadig skævt

Folketinget godkender valget efter drama om løsgængers valgbarhed

Søren Gade er genvalgt som formand for Folketinget – Messerschmidt valgt til præsidiet


























