
Morten Marinus smækker ikke med døren, men han kan heller ikke se sig i Dansk Folkeparti længere.
Det skriver han i en opdatering på Facebook.
Dermed melder han sig ind i den efterhånden store gruppe af DF'ere, der har forladt partiet på det sidste.
Morten Marinus var medlem af Folketinget fra 2011 til 2019, hvor han som medieordfører særligt markerede sig i sagen om udflytningen af Radio24Syv.
Og selvom det var planen, at han skulle genopstille for DF ved det kommende folketingsvalg, kan han ikke længere danse med på DF’s dans.
"Intet står stille, heller ikke et dansegulv. Og selvom det påstås, at musikken er den samme, så kan jeg ikke længere genkende dansen, der danses," skriver han på Facebook.
Dansk Folkeparti står nu tilbage med 66 kandidater til Folketinget, hvilket er 25 procent færre kandidater end ved de seneste tre folketingsvalg.
Emner i denne artikel
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet





























