Bliv abonnent
Annonce
Analyse af 
Erik Holstein

Tre partier har mest på spil ved kommunalvalget

Det seneste kommunalvalg i 2021 førte til enorme tab for socialdemokraterne i de fire største byer. Siden har S skiftet bormesterkandidater i København, Aarhus og Aalborg, men problemet med storbyvælgerne er ikke løst.
Det seneste kommunalvalg i 2021 førte til enorme tab for socialdemokraterne i de fire største byer. Siden har S skiftet bormesterkandidater i København, Aarhus og Aalborg, men problemet med storbyvælgerne er ikke løst.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
13. august 2025 kl. 05.00

Officielt er det utrolig vigtigt for alle partier. Kommunalvalget, der afholdes 18. november.

Men reelt er der meget stor forskel på, hvor afgørende kommunalvalget er for Folketingets 12 partier.

Partierne har også en meget forskellig strategi op til kommunalvalget: Flere partier gør alt for at tale forventningerne ned, så selv et middelmådigt resultat kan ses som en gigantisk sejr, mens et enkelt parti er overraskende optimistisk.

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026