Uffe Rabe Krag
Helle Agerdal OlsenForbrugerrådet Tænk rekrutterer nye politiske chefer
Fra 1. maj kommer der nye ledende kræfter til at komme forbrugerne til undsætning, når det gælder de aktuelle områder som eksempelvis miljø, klima og sundhed samt det mere tekniske i forhold til det digitale område og købelov.
Det sker med ansættelse af Helle Agerdal Olsen til som chef for afdelingen ”Bæredygtigt forbrug”, mens Uffe Krag bliver afdelingschef for ”Trygt forbrug” i Forbrugerrådet Tænk, oplyser forbrugerorganisationen i en pressemeddelelse.
Helle Agerdal Olsen bliver dermed ansvarlig for forbrugerforhold inden for klima, miljø, sundhed, transport og rejser, bæredygtig handel, forsyning, tøjspild, fødevarer, produktsikkerhed og standardisering.
Hun er uddannet cand.merc.IBS fra CBS og tager afsked med en stilling som kontorchef med ansvar for energieffektivisering i Energistyrelsen.
Uffe Krag tager styringen over afdelingen Trygt forbrug, som beskæftiger sig med forbrugerforhold inden for det digitale område, købelov, markedsføring, e-handel, forsikringer, det økonomiske og finansielle område, konkurrenceforhold, økonomi- og gældsindsatser og bolighandel.
Han er uddannet cand.scient.pol fra Københavns Universitet og kan trække på sine erfaringer fra sin seneste stilling som leder af overenskomst- og forhandlingsområdet hos fagforeningen Socialpædagogerne.
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads































