Bliv abonnent
Annonce
Analyse af 
Jakob Nielsen

Hvorfor vil politikerne hellere dø end sige undskyld?

Mette Frederiksen var flankeret af fire andre ministre, da hun holdt pressemøde om Minkkommissionens rapport. Det blev af mange opfattet som et udtryk for statsministerens modvilje mod egentlig at beklage forløbet  
Mette Frederiksen var flankeret af fire andre ministre, da hun holdt pressemøde om Minkkommissionens rapport. Det blev af mange opfattet som et udtryk for statsministerens modvilje mod egentlig at beklage forløbet  Foto: Ólafur Steinar Rye Gestsson/Ritzau Scanpix
23. september 2022 kl. 05.00

Nu fremsætter jeg en påstand: Hvis Inger Støjberg havde sagt undskyld – sådan, oprigtigt undskyld – for den ulovlige instruks om at adskille unge asylpar, så var sagen aldrig endt i Rigsretten.

Og lad mig bare fortsætte: Hvis Mette Frederiksen var kommet med en oprigtig undskyldning for de fejl, der blev begået i Minksagen, så var det ikke endt med et radikalt krav om valg i utide.

Vi kan aldrig få at vide, om mine påstande holder stik, for hverken Støjberg eller Frederiksen følte trang til at undskylde, og dermed er teserne ikke andet end kontrafaktiske spekulationer.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026