Kriminelle sender Folketinget mails med Danske Bank-logo
24. september 2009 kl. 11.07
Folketingets it-afdeling gør internt politikerne og de ansatte opmærksom på, "at der i disse dage rundsendes en falsk e-mail indeholdende Danske Banks logo".
E-mailen opfordrer modtageren til at gå ind på en hjemmeside og indtaste kortoplysningerne for derigennem at opnå bedre sikkerhed ved nethandel.
"E-mailen er afsendt af it-kriminelle, og er du kommet til at gå ind på hjemmesiden og taste oplysninger ind, skal du kontakte Danske Bank for at få spærret dit kort," lyder rådet fra Ole Søndergaard fra Folketingets administration.
Artiklen var skrevet af
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen


































