Kristian Jensen optimistisk om mere dansk nødhjælp
Udenrigsminister Kristian Jensen var på et møde i Europaudvalget torsdag 14. januar 2016 håbefuld omkring Danmarks fremtidige indsats i forhold til nødhjælp.
“Vi har flere midler at gøre godt med end tidligere afsat i finansloven i forhold til hjælp i nærområderne. Vi er med 1.825 milliarder kroner afsat til humanitær bistand på det højeste niveau, som Danmark har haft.”
Selvom rammen for humanitær bistand er blevet forhøjet i 2016, er det dog ikke nødvendigvis det fulde billede. Som Altinget skrev 7. januar 2016, bliver en del af de ubrugte midler på udviklingsbistanden normalt viderefordelt i årets løb til humanitær nødhjælp. Således har den samlede danske humanitære bistand været minimum 400 milloner over finanslovrammen de seneste tre år.
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet





























