H.M. Kong Frederik André Henrik ChristianKronprins Frederik er ny protektor for Danish-Chinese Business Forum
Kronprins Frederik kan tilføje endnu en protektor-titel til listen over sine officielle pligter.
Han er nemlig blevet ny protektor for handelskammeret Danish-Chinese Business Forum.
Det skriver kongehuset i en pressemeddelelse.
Kronprins Frederik overtager titlen efter Prins Henrik, der var protektor for handelskammeret fra 2006 indtil sin død i 2018.
Danish-Chinese Business Forum er en uafhængig, nonprofit netværksforening for danske virksomheder, institutioner, kommuner og regioners handel og engagement i og med Kina.
"Danish-Chinese Business Forum har også set fra Kina en særdeles betydningsfuld rolle som bindeled mellem Kinas regering og erhvervsliv. Derfor er det vigtigt, at Danish-Chinese Business Forum i Danmark har en forankring på allerhøjeste niveau, som kan assistere os i arbejdet med at understøtte dansk erhvervslivs interesser i Kina," siger generalsekretær i Danish-Chinese Business Forum, Hans Henrik Pontoppidan, ifølge B.T.
Med sin nye protektor-titel har Kronprins Frederik i alt 32 protektioner.
Emner i denne artikel
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet



























