62-årige Lasse Harkjær overtager stillingen efter Kim Kristensen, der tiltrådte som hofmarskal 1. april.
Lasse Harkjær indledte sin karriere i Forsvaret for 44 år siden ved Bornholms Værn og derefter i Den Kongelige Livgarde, oplyser Kongehuset.
Siden da har Lasse Harkjær ad flere omgange gjort tjeneste i Forsvarskommandoen og Forsvarsministeriet, ligesom han var den første danske chef for ISAF-missionen i Afghanistan.
I 2005 blev Lasse Harkjær chef for Den Kongelige Livgarde, indtil han i 2013 overtog stillingen som chef for Dronningens Adjudantstab, der er Kongehusets officielle bindeled til Forsvaret.
Ceremonimesteren planlægger og afvikler Hoffets festarrangementer, nytårskure, udenlandske statsoverhoveders officielle besøg, modtagelse af fremmede staters ambassadører, sommertogter med kongeskibet samt begravelser af medlemmer af den kongelige familie.
Omtalte personer
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet




























