Partiernes medlemstal stiger igen
10. april 2005 kl. 13.12, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00
Den negative udvikling i partiernes medlemstal er vendt. Partierne oplever for øjeblikket en stor tilstrømning af nye medlemmer. Udviklingen i medlemstallene har ellers været nedadgående siden 1960.
Det er især de gamle massepartier, der har været hårdt ramt af medlemsfald. Venstre havde i 1960 192.629 medlemmer mod 69.813 i 2004. Socialdemokratiet er gået fra at være det største medlemsparti med 259.459 medlemmer i 1960, mod 52.400 idag. Dog spår partisekretær Jens Christiansen overfor Altinget, at S har 55.000 medlemmer inden årets udgang.
Men i dag oplever flere partier medlemsfremgang. Det drejer sig særligt om Socialdemokraterne, de Radikale, SF og Enhedslisten.
Medlemstallet hos Venstre fortsætter med at falde. Det eneste parti, hvis medlemstal har vist sig stabilt over årene, er Dansk Folkeparti.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet





























